V pátek byl plánovaný příjezd účastníků na místo. V hospůdce U Vydry pak byla registrace a zápis do kroniky.

V sobotu byl pro návštěvníky připraven program. Od 10 hodin přednesla svůj výklad o historii hradu Lichnice kastelánka Ivanka Matyková. Pak se skupina návštěvníků přesunula do hradního sklepení, kde pokračoval odborný výklad a pozorování spících netopýrů s průvodcem Milanem Růžičkou.

Ilustrační fotografie.
Katastrofa v lesích je neodvratitelná

Právě ve sklepě bylo možné vidět netopýra velkého, ušatého, dlouhouchého a vrápence malého. Všichni netopýři zimovali ve spárách. Velmi zajímavé bylo, že netopýr se nedokáže zvednout jako ptáci ze země. Nemá se čím na rozdíl od ptáků odrazit. Ke vzlétnutí potřebují určitou pádovou rychlost. Let je pro tyto živočichy velmi náročný. Během něj jejich srdce tluče 800x za minutu. Když visí a hibernují, tak sníží teplotu těla na okolní teplotu a srdce tluče jen 4x za minutu. Ke spánku vyhledávají vlhká místa, aby nestrádaly tekutiny v těle. V současné době ve sklepě hradu zimuje na 119 netopýrů.

Program pak pokračoval u hradního muzea s panem Douckem z Geoparku Železných hor, který přednášel o horninách v ukrytých v horách a o tom, jak vznikly. V minulosti se nad obcí Běstvina těžily dvě hlavní rudy - florid (je velmi těžký) a baryt (používá se na barytové omítky), které jsou v místnostech ke stínění radioaktivního záření. Naleziště v Běstvině je právě jedno z největších u nás a v Evropě.

Odpoledne se pak konal Lichnický pětiboj - veselé soutěžení pro táborníky i pocestné. Odjezd účastníků byl v neděli. Po celou dobu konání akce bylo jarní a téměř bezvětrné počasí, a to se na Lichnici často nevidí.

Park a arboretum u Hamzovy léčebny pro děti a dospělé v Luži-Košumberku.
Výstava doputuje do Luže

Zdeněk Sasín ml.