"Vždycky vezmu jen údaje do internetového bankovnictví a složenka letí do koše. Myslím, že v době QR kódů a ostatních bezhotovostních plateb je ten papír už přežitkem. Měli bychom šetřit naše lesy," poznamenala šestatřicetiletá Chrudimačka Monika Pokorná.

A takových lidí je zejména v mladší generaci hodně. Ale i v dnešní době existují lidé bez účtů, karet, telefonu a internetu, a to zejména mezi seniory.

Složenky ale posílají například i pojišťovny, stojí je to miliony ročně:

Ilustrační foto
Pojišťovny pacientům posílají složenkou i jednu korunu. To se změní

Přesto se změny v Chrudimi chystají. "Od letošního roku každá popelnice dostane svůj unikátní QR kód, takže budeme vědět, kdo za tuto popelnici platí, respektive kolik osob do ní hází odpad. Databáze zvládne evidenci automaticky. Složenky ale zůstanou, ty rušit neplánujeme," uvedl chrudimský starosta František Pilný.

Úřady ve městech a obcích, a to včetně Chrudimi, dávají lidem možnost úhrady poplatků přímo na pokladnách úřadů. V Hlinsku tuto možnost využívá dost obyvatel, ale domácnosti většinou platbu hradí přes internetové bankovnictví.

Složenky a poplatky.
Pojišťovna jí složenkou poslala korunu. Mrhání peněz, zlobí se důchodkyně

"Každý plátce má svůj variabilní symbol, složenky už několik let do domácností nedoručujeme," potvrdil starosta Hlinska Miroslav Krčil.

Podobně se chovají i v Morašicích na Chrudimsku se sedmi stovkami obyvatel. "Už dlouho máme zavedené platby po internetu. Na webových stránkách naší obce je číslo účtu a lidé pošlou peníze s patřičným variabilním symbolem. Když zapomenou, v květnu jim napíšeme ve vší slušnosti mail a oni to většinou ihned napraví," řekl starosta Roman Štěpánek.