V chrudimském okrese sice dopadla strana s 6,07 % hlasů o něco lépe a podařilo se jí tu překonat pětiprocentní hranici potřebnou pro vstup do parlamentu, ve srovnání s volbami v roce 2006 však i tady lidovci ztratili.
A právě to byl hlavní důvod, proč strana svolala na úterní podvečer do chrudimských Hliníků rozšířené zasedání svého okresního výboru za účasti místopředsedy Senátu Petra Pitharta.
K personálním změnám na okresní úrovni nedošlo a účastníci zasedání se shodli, že strana má voličům i do budoucna co nabídnout.
„Snažili jsme se poctivě nalézt příčiny volebního neúspěchu, který ovšem, což je nutno říci, nepřišel jako blesk z čistého nebe. Naše problémy se táhnou již od dob někdejší Čtyřkoalice,“ uvádí místopředseda okresní organizace a hlinecký místostarosta Pavel Šotola.
Ten vidí problém především na celostátní úrovni stranického řízení, slabým tahákem na voliče byl podle Šotoly třeba i odstoupivší předseda Cyril Svoboda. V tom mu dávají za pravdu i preferenční hlasy, jichž získal Svoboda skutečně ze všech stranických lídrů nejméně.
Témata máme
Lidovci jako středová strana na své parlamentní sny nerezignují. Je ale jasné, že něco se musí změnit, a kritika nejvyššího vedení zřejmě stačit nebude.
„Nyní se musíme soustředit na blížící se komunální a senátní volby. Myslím, že pojmy jako rodina či odpovědnost v nich mohou oslovit i nevěřící voliče. I tyto hodnoty ale musíme umět v dobrém slova smyslu 'prodat', podepřít je správným marketingem,“ uzavírá Šotola.