„Přístroj je ve vlastnictví města, ale nejčastěji jej bude mít u sebe městská policie, protože slouží šest dní v týdnu, 24 hodin v kuse. Ještě řešíme neděli, kdy strážníci neslouží," řekla hlinecká starostka Magda Křivanová.

Strážníci i úředníci na radnici prošli školením, aby byli schopni nový defibrilátor obsluhovat. Podle starostky je to jednoduché.

„Je to plně automatický přístroj, který uživatele navádí a říká mu, co dělat. Všechny údaje si vyhodnocuje sám. Dokonce pokud neprovedete všechny úkony v přesném pořadí, dál vás nepustí," vysvětlila starostka.

Nový defibrilátor stál 38 tisíc korun. „Doufám, že jej nebudeme muset použít, ale když se něco stane a přístroj zachrání i jediný lidský život, tak soudím, že za to stojí," doplnila Magda Křivanová.

Chrudimští strážníci defibrilátor vlastní už druhým rokem. Jak uvedl chrudimský vrchní strážník Josef Kudrnka, použít jej za tu dobu chtěli pouze jednou, ale přesně v ten moment dorazila i sanitka, a tak muži zákona uvolnili místo záchranářům.

„Defibrilátor je dobrá věc a v policejním autě by měl být," konstatoval skutečský vrchní strážník Jiří Stuna. „My jej ale nemáme, a jelikož je ve Skutči nově záchranka, asi přístroj nedostaneme. Za 11 let, co zde sloužím, jsem často poskytoval první pomoc. Byly to různé úrazy hlavy nebo třeba mozková mrtvice, ale zatím jsem se k zástavě srdce nedostal," dodal Jiří Stuna.

LUKÁŠ VANÍČEK