Příčinou náhlého odkladu je fakt, že Česká pirátská strana soudně napadla pětiprocentní uzavírací klauzuli pro získání zastupitelského mandátu. Učinila tak sice již bezprostředně po volbách, ale oficiální zpráva o tom se do Chrudimě dostala sotva pár dnů před termínem první schůze.

„Černý Petr je v tomto případě v rukou krajského soudu v Hradci Králové nebo jeho pardubické pobočky, to přesně nevím" říká teď chrudimský místostarosta Miroslav Tejkl, profesí právník.

Pirátská žaloba ale jinak překvapivá není, neboť pětiprocentní uzavírací klauzule už dlouho torpéduje boky pirátských bárek a škunerů napříč celou Českou republikou. Stejně jako v Chrudimi. Pokud by tu Pirátům nebyla vystavena pětiprocentní stopka, čísla by jim dávala nárok na jednoho člena zastupitelstva a stejně by získala i TOP 09.

„Uzavírací klauzule znevýhodňuje bez legitimního důvodu kandidáty malých stran. Tím omezuje svobodnou soutěž politických sil v demokratické společnosti, omezuje právo na přístup občanů k voleným funkcím za volných podmínek a omezuje právo na územní samosprávu," míní Jiří Stuna, který byl v komunálních volbách lídrem chrudimských Pirátů.

Co tedy bude dál? „V okamžiku, kdy soud vydá rozhodnutí o žalobě, kterou byly napadeny volby, a zveřejní je na své úřední desce, bude toto rozhodnutí pravomocné. Do patnácti dnů se poté uskuteční ustavující schůze zastupitelstva," objasňuje Eva Doležalová, vedoucí správního odboru MěÚ Chrudim.

Místostarosta Tejkl předpokládá, že reálným termínem schůze by mohlo být pondělí 24. listopadu.