„Ozahájení lámání kamene rozhodnou lidé vreferendu. To proběhne vsobotu 1.března,“ slibuje starosta Bojanova Tomáš Chvojka. Vedení městysu je připraveno výsledek hlasování plně respektovat za podmínky, že se kurně dostaví nejméně polovina občanů. Vopačném případě rozhodnou zastupitelé.

Hlasovat možná přijde iředitelka zdejší základní školy Iva Pecinová. „Nevím jak se rozhodnu. Bydlím na Hůrce, je tam moc hezky. Klid a krásná příroda, na tom se mi nechce nic měnit. Jako ředitelka školy ale dobře vím, jak moc by se peníze Bojanovu hodily. Nejraději bych při referendu zůstala doma,“ přemýšlí žena. „Zbytek rodiny je ale jednoznačně proti obnovení těžby,“ doplňuje Pecinová.

Nedobrou zkušenost spřepravou prachovického cementu mají například vRonově nad Doubravou. „Každých deset minut jedna cisterna. Ale nemůžeme nic dělat, ani ztoho nemáme peníze. Městem prochází veřejná komunikace a nikdo se nás ptát nemusí. Lidé si ale stěžují,“ doplňuje ronovský starosta Miroslav Žítek.

Stěžují si ivnedalekém Bousově, Tuchově a Lipovci, kam auta zamíří po průjezdu Ronovem směrem na Podhořany. Vozy totiž nepokračují kratší cestou směrem na Žleby, kde nemá stávající most přes řeku Doubravu dostatečnou nosnost.