To bude slavit společně s Muzeem v přírodě Vysočina. Obě muzea ze seznamu UNESCO mají totiž společný nejen rok vzniku, ale také to, že lidem zprostředkovávají lidovou tvorbu.

Z pohádky do reality

Výroční kniha v osmi kapitolách a více než 250 fotografiemi popisuje počátky a vývoj chrudimského muzea. Lidem, kteří mají zájem nahlédnout do historie, má nabídnout objektivní a kritický pohled.

Podívejte se:

První návštěvníci v expozici, rok 1972
ARCHIVNÍ FOTO: Od 19. století až k otevření slavného Muzea loutkářských kultur

„My jsme se rozhodli, že těch padesát let oslavíme trošku netradičně. Muzeum je natolik dospělé, že si může dovolit říct, jaké jsou skutečné okolnosti jeho vzniku. Můžeme si dovolit přestat vyprávět pohádky,“ sdělila ředitelka muzea Simona Chalupová.

Jaké tajemství nová kniha odhalí? „Jeden z mýtů, který se zrodil až ve 20. století souvisí s Mydlářovským domem. Ještě donedávna jsme uváděli, že poslední soukromou majitelkou byla Marie Kozlanská, která dům odkázala obci. Tato dobročinností protkaná teze ale vůbec nekoresponduje s realitou,“ prozradil autor publikace Richard Matula, který více než dva roky pátral v archívech.

Tromba či slabé tornádo u Pardubic, 17. 5. 2022
DALŠÍ VIDEA: Včera se nad Pardubickem objevilo slabé tornádo, míní meteorologové

„V jednom z pramenů archívu jsem se dočetl, že dědic po paní Marii Kozlanské v jednom z bytů zůstával a stropy a omítky byly bourány, ještě když tam bydlel. Jenom s úmyslem vyvolat konflikt, aby se ho mohli zbavit,“ poodhalil téma, které se objevuje v jeho nové knize.

Ven z muzea

Zaměstnanci muzea připravili na 2. července celodenní program pro rodiny s dětmi. Padesátka se podle slov organizátorů bude slavit po celý rok a v celém městě. Hlavní slavnost vypukne v centru města, kde proběhne festivalový program na náměstí i v ulicích. Představí se regionální umělci, loutky od řezbářů i kapely. Město ožije workshopy, do oslav se zapojí i místní podniky.

Výstava Všechno nejlepší

Chrudimské muzeum chystá i speciální výstavu s názvem Všechno nejlepší. Připravovanou expozici její kurátoři pojali jako velkou oslavu, na které se návštěvníci ve třech místnostech ocitnou společně s více než dvě stě loutkami.

Loutky ze sbírky MLKLoutky ze sbírky MLKZdroj: MLK

Kurátor výstavy Geanny García Delgado láká na loutky všech stylů i rozměrů. „Máme ve sbírce stínové loutky, marionety nebo filmové loutky. K vidění budou různé typy i rozměry loutek na jednom místě, “ doplnil Delgado. Návštěvníci budou moci vidět i exponáty, které se doposud nevystavovaly.

Stejně kulaté výročí slaví i Muzeum v přírodě Vysočina. Tam se oslavy chystají na 2. července ve skanzenu Betlém v Hlinsku. Návštěvníci, kteří nebudou platit žádné vstupné, se mohou těšit na lidové řemeslníky nebo folklorní soubory. „I pro nás je to významné jubileum. Jsme rádi, že můžeme připomenout skutečnost, že opravdu od počátku našeho muzea jsme spolupracovali právě s muzeum loutkářských kultur,“ dodala ředitelka Muzea v přírodě Vysočina Ilona Vojancová.