Instalovat výstavu na dálku bude hodně složité, a to nejen kvůli osmihodinovému časovému rozdílu. Problém, který musí obě strany překonat, spočívá v tom, že Korejci neznají loutkové divadlo. Neumějí s marionetami zacházet, a tak jim údajně má pomáhat místní mladý muž, který studoval v Praze a základům loutkářství se věnoval. Chrudimským jde totiž o to, aby loutky jen tak nevisely ve výstavní místnosti, ale byly zachycené v pohybu. „Tamní kurátoři to budou dělat bez nás, jen pod naším dohledem. Trochu jsme váhali, jestli to nemáme stornovat, ale i v této špatné době je potřebné dělat nějaké radostné věci, tak to zkusíme,“ řekla ředitelka Muzea loutkářských kultur v Chrudimi Simona Chalupová.

Dva roky příprav

Výstava představující retrospektivu českého loutkářství se připravuje už více než dva roky, kurátoři spolu pravidelně hovoří při videokonferencích a dojednávají podrobnosti. Do přípravy výstavy samozřejmě mluví zástupci zahraničí nebo kultury, jde o velmi významnou prezentaci českého loutkářství ve vzdálené zemi. „Původně historické muzeum v Soulu oslovilo i další vlastníky loutek, třeba Muzeum loutek v Plzni. Ale nakonec byly vybrány naše exponáty, které mapují éru od kočovného divadla až po současnou dobu,“ uvedl Břetislav Oliva z Muzea loutkářských kultur v Chrudimi.

Původně měla do Koreje putovat i replika maringotky známé loutkářské rodiny Kopeckých, která stála desítky let v areálu skanzenu na Veselém Kopci u Hlinska v Čechách. Nakonec ale kvůli pozdržení restaurátorských prací zůstane v depozitáři chrudimského muzea.

Vojtěch Kopecký hrával hlavně v Praze a okolí. Dlouho stál se svým divadlem na Žofíně a později, hlavně za války, na Letné. Celé jeho divadlo i obě maringotky jsou zachyceny ve filmu Miroslava Cikána Komediantská princezna, kde hlavní roli hrála mladičká Lída Baarová.

Výstava s názvem Tajemství dřevěné loutky bude v Soulu otevřena 4. června a potrvá do konce srpna. „Věříme, že pandemická situace už bude v létě příznivější a expozici deinstalují naši kurátoři, kteří se do Koreje vydají,“ dodal Oliva.