„Ano, situace dobrá není. Sázíme nyní v národní rezervaci Kaňkovy hory – Lichnice nové jedle, toto území bylo rovněž poničené loňskou vichřicí a my se snažíme vrátit krajině původní skladbu stromů. Kolem burácejí motory čtyřkolek, jejichž řidiči jsou hrozně bezohlední. Uvažujeme, jakým způsobem se bránit, protože škody způsobené těmito stroji jsou obrovské,“ uvádí vedoucí nasavrcké Správy Chráněné krajinné oblasti Železné hory František Bárta.

Lesní správa Nasavrky už Lovětínskou rokli vyčistila od polomů. Stroje vytahaly z lesa asi dvacet kubíků dřeva, ostatní kmeny zůstaly na místě, aby zetlely. Rozmnožení kůrovce v tomto místě nehrozí, živel pokácel buky, kterých se tento žravý brouk nedotkne.

I lesníci mají špatné zkušenosti se čtyřkolkáři, kterých nyní díky cenové dostupnosti strojů i jarnímu počasí začne přibývat. „Revírník má na starosti velký kus lesa a nemůže být všude dvacet čtyři hodin denně. Pravda je, že čtyřkolkáři nám dělají velké starosti a my na ně nemáme páky. Jen se vysmívají, když je potkáme. Dokud nebude mít revírník statut veřejného činitele, situace se nezlepší,“ míní vedoucí nasavrcké Správy Lesů ČR Jan Znojemský.

K výjimkám mezi čtyřkolkáři patří lidé, kteří jsou upoutáni na invalidní vozík a motorka je pro ně jediným prostředkem, který je do přírody dopraví. Tito lidé ale mají stroje opatřené „espézetkou“ a jsou tak slušní, že žádají lesní správu o povolení. „Už jsme jich několik vydali,“ potvrzuje revírník Znojemský.