Pyšnými rodiči jsou Bena a Johan, kteří mají s mláďaty již bohaté zkušenosti. „Narodil se jim již pátý přírůstek, porod byl bez problémů. Po krátkém kojení a poté odstavení budou mít zanedlouho nového pánička z Tábora,“ řekl Kamil Karela. Jména lvíčatům zatím nedal, pokřtít je prý nechá až nový majitel.

Ve středu se v areálu zoo sešlo hned několik známých a přátel. Návštěva se neobešla bez prohlídky zahrady, která začala u výrů, pokračovala zastavením u nosálů, lam a jiných zvířat, až po lvy Benu a Johana a jejich roztomilých mláďat. Jejich majitel je nakonec v košíčku přinesl na dvůr a každý si je mohl pořádně prohlédnout.

Hlásek mají dosud slabý. Nikdo proto strach neměl, ale přijde doba, kdy se jich všichni budou bát.

A jak se mezitím chovali rodiče? Táta Johan byl klidný, nechal se pohladit a čekal na nějaký mls. Jenom Bena byla trochu nesvá, když své potomky neviděla. Aby na nich neulpělo příliš lidského pachu, není dobré její potomky hladit, mohla by je odvrhnout.

Výjimkou ve středu byla heřmanoměstecká farářka Církve československé husitské Alena Tučková, která si mláďata mohla v košíku pochovat a prohlédnout si zblízka jejich hebký kožíšek.

Johan a Bena společně vyrůstali a vycházejí spolu dobře. Mladé, obvykle dvě až tři, počnou každý rok. Jednou lvice porodila v jednom roce i dvakrát. Samec je v současné době raději v samostatné kleci, mláďatům by totiž mohl ublížit.

(pk)