Zimní střediska finišují před víkendovým startem lyžařské sezony. Ta začne ve všech hlavních skiareálech Krkonoš a Orlických hor, možná i na Vysočině.
Někde jsou již vleky v provozu. Na sjezdovkách leží od deseti do 60 centimetrů sněhu a nynější silné mrazy umožňují vlekařům dál zasněžovat umělým sněhem. Například na Sněžce teplota ve čtvrtek ráno klesla na minus 17 stupňů.

V areálu Černá hora u Janských Lázní jsou již nyní v provozu sjezdovka Černohorská s dojezdem k dolní stanici kabinkové lanovky a sjezdovka Anděl. „Podmínky jsou ideální. O víkendu by kromě kabinky a vleku Anděl měla jet i sedačková lanovka Protěž, kde naplno zasněžujeme sjezdovku,“ řekl Petr Hynek z černohorského areálu.

Všechna hlavní přepravní zařízení pojedou o víkendu také v největším českém středisku Špindlerův Mlýn. V pátek se rozjede lanovka na Medvědín a vleky na Medvědíně a v Horních Mísečkách. V areálu Svatý Petr pojedou od soboty všechny tři lanovky. V Horních Mísečkách budou mít běžkaři upraveno čtyřkilometrové kolečko pro bruslení.

V Peci pod Sněžkou bude od soboty v provozu vlek na sjezdovce Javor a lanovka na Hnědý vrch. „Postupně budeme spouštět další vleky. Na sjezdovkách je zatím asi 30 centimetrů sněhu a stále uměle zasněžujeme,“ řekl šéf areálu František Vambera.

V pátek zahájí večerním lyžováním sezonu i sjezdovky v Herlíkovicích či Mladých Bukách. O víkendu pojede i vlek ve Strážném.

Rozjedou se i vleky v Orlických horách. „Červená a modrá sjezdovka jsou připraveny. Leží na nich 40 až 80 centimetrů sněhu. Zasněžujeme černou sjezdovku a snowpark. Stihneme upravit také běžecké stopy,“ uvedli vlekaři z Deštného. V Říčkách bude lyžařům od pátku k dispozici červená sjezdovka s asi 60 centimetry sněhu. „Modrou sjezdovku Loučky otevřeme o víkendu,“ informovali vlekaři z Říček. S jistotou mohou v sobotu lidé zamířit také do nedalekých Čenkovic.

O víkendu by mohly být k dispozici také oblíbené sjezdovky v Hlinsku na Chrudimsku a Peklák v České Třebové. „Děláme vše pro to, abychom mohli v sobotu sjezdovku otevřít. Uměle zasněžujeme, bohužel nám do toho chumelí,“ směje se Robert Vokáč z areálu v Hlinsku.

Infografika

(čtk, kim)