„Právě sklízíme červený rybíz. na dvou plochách, dohromady ho pěstujeme na dvaatřiceti hektarech. Potom máme ještě černý rybíz na zhruba dvanácti hektarech, Ten prodáváme za patnáct korun a červený stojí korunu padesát. Vloni to bylo za 3.50 Kč a to jsem si říkal, že je to bída,“ říká agronom ZD Zderaz Jan Plšek.

Začátky pěstování rybízu zažil řidič náklaďáku Luboš Šplíchal. „Tehdy jsem vozil rybíz ke zpracování do Dašic. a pamatuji se, že kilo černého stálo 47 korun a červený byl o pětikorunu levnější,“ vzpomíná,

Pomáhají brigádníci

Péče o keříky je časově náročná, družstvo si na ni najímá i zahraniční brigádníky, například Bulhary nebo Ukrajince. Každou rostlinu je nutné prořezat od starých větví nebo těch, které jsou napadené lišejníkem. Porost je také nutné odplevelit. Jednoduchými počty lze dospět k jedinému výsledku: nula od nuly pojde.

Určitý, ovšem nikoliv zásadní příjem, dává družstvu samosběr rybízu. Právě nyní je aktuální, pět odrůd postupně zraje, keře jsou obalené. Lidé rádi pro zdravé ovoce do Zderaze přijedou. Poměrně dlouhou cestu v úterý vážili manželé Poučovi ze Stolan. Ačkoliv je cena samosběru stejná jako nákup bobulí sklizených kombajnem, zvolili první možnost. „Má to své výhody – natrháme si čistý rybíz bez listů nebo případných větviček a nadýcháme se při tom čerstvého vzduchu,“ usmívá se Ladislav Pouč. Opodál se činí starší manželé, i oni chtějí mít doma zásobu vynikající marmelády, bez které se neobejde třeba linecké vánoční pečivo. „Dnes udělám kynuté knedlíky s rybízem, máme je ještě radši, než jahodové, Dávám na ně kysanou smetanu, hodně cukru a másla,“ prozrazuje žena rodinný recept na sladkou dobrotu.

Černý rybíz už je sklizen, za kilo červeného návštěvníci zaplatí pouhou dvacetikorunu. Nejmenovaný obchodní řetězec prodává vaničku o obsahu 125 gramů za 45 korun, což v přepočtu na kilogram činí 360 korun.

Likvidují porosty

Není divu, že mnozí producenti rybízu začali porosty likvidovat. Dříve konkurovali levnějším pěstitelům z Polska, nyní je k rozhodnutí nutí mizerné ceny. Podobně jsou na tom i zahrádkáři, kterým se nevyplácí zdlouhavě sklízet ovoce a vozit ho kamsi do výkupny.

Dotační titul pomůže na pět let

Zemědělci budou ve Zderazi a nedalekém Kutříně rybíz pěstovat dál. Podepsali totiž letos dotační titul, který má platnost po dobu pěti let. Byla by také škoda likvidovat už zakoupenou techniku, třeba kombajn. Na pohled těžký stroj si při trhání bobulí nezadá s jemnými prsty ženy. Kuličky jsou nepomačkané a keřík je očesán během krátké chvilky.