Nejslavnější obyvatel této obce na Chrudimsku JOSEF MACHÁČEK (ročník narození 1957) dnes odlétá na svoji už jedenáctou Rallye Dakar.

Jako jezdec startoval devětkrát v kategorii čtyřkolek, z toho pětkrát dokázal zvítězit, jednou Dakar absolvoval v doprovodném vozidle.

Minulý ročník kvůli zranění ramene nedokončil a tvrdil, že už Rallye Dakar nepojede. Postupně se však dal zdravotně dohromady a už v květnu byl rozhodnut, že do Argentiny, kde se tato prestižní soutěž v posledních letech jezdí, opět vyrazí coby závodník. Před odjezdem jsme tomuto „nezničitelnému“ motoristovi, který byl mimo jiné vyhlášen Nejúspěšnějším sportovcem Chrudimska za rok 2009, položili několik otázek…

Co rozhodlo o tom, že opět pojedete na Dakaru?
Po nepříjemném zranění ramene jsem opravdu uvažoval, že to byla moje dakarská „labutí píseň“. Ale znáte to, když člověku otrne, tak to hned vidí optimističtěji. Hlavním důvodem mého rozhodnutí bylo to, že mi připadalo skončit na Dakaru tak neslavně tím, že jsme nedojel. Teď to tedy chci zkusit znovu a úspěšněji.

Co to pro vás znamená úspěšněji, když jste tuto soutěž již pětkrát vyhrál?

Samozřejmě tam nepojedu jenom na výlet, ale chci opět bojovat o celkový primát ve své kategorii čtyřkolek. Bude to však asi těžší než v minulosti, protože po loňském vítězství Argentince Marka Petroneliho se „namlsala“ řada jeho krajanů a pokud mám správné informace, tak by mělo domácí rallye jet asi dvacet argentinských jezdců. Petroneli se nechal slyšet, že chce opět vyhrát, ale nevím, jestli se dokáže včas dostat do formy, protože měl nedávno zlomené oba kotníky.

Minule jste měl při této rallye i další „želízka v ohni“, když na vašich strojích startovali jiní závodníci. Bude tomu tak i letos?

Ano, na mých čtyřkolkách pojedou tři jezdci. Velkou šanci na přední umístění má Polák Rafael Sonik, který byl loni už jednou třetí a jednou pátý, uspět může i český jezdec Martin Machatý a další Polák Lukáš Loskowec pojede v našem KM Racing Teamu spíše sbírat zkušenosti.

Jak jste se na nadcházející ročník Rallye Dakar připravoval?

Přípravě na Dakar se věnuji zhruba sedmý měsíc. Dobrou přípravou pro mě byla náročná Albánská rallye, dlouhá 1500 km, kterou jsem vyhrál,. Prvenství jsem slavil i v dalších šesti závodech, z toho byly tři v rámci mistrovství Evropy.

Bude se Rallye Dakar, která startuje 1.ledna v Buenos Aires, něčím lišit oproti předešlým ročníkům?
Pořadatelé těžko mohou přijít s nějakou novinkou. Rozhodně to ale bude opět nesmírně náročné. Z celkové délky 9500 kilometrů, které je rozděleno do patnácti etap, představuje více než 5000 kilometrů rychlostních zkoušek.

Tak ať se zdárně vyhnete všem nástrahám záludné tratě a jste v cíli co nejdříve, pokud možno opět vítězně!