„Peticí jsme chtěli vyjádřit zájem a podporu široké veřejnosti projektu této cyklostezky. Nasbírali jsme asi 400 podpisů, a to jsme ji ani nijak nepropagovali. Podpisový arch ležel v několika obchodech," řekl jeden z organizátorů Josef Rybička.

Ačkoliv se možností vybudovat stezku pro pěší a cyklisty z města do rekreačních lesů Podhůra zabývá radnice už od roku 2008, podle starosty Petra Řezníčka jakémukoliv plánování brání několik špuntů.

„Jeden problém je soudní spor, který neumožňuje získat do majetku města patřičné pozemky poblíž sídla technických služeb. Na možné trase je i další překážka, a to dědické řízení na jednom z vedlejších pozemků, ve kterém nelze dohledat jednoho z dědiců," vysvětlil Petr Řezníček.

Výčet majetkoprávních překážek však tímto nekončí. Možná odbočka od původně zamýšleného směru a vedení cyklostezky jinudy narazí buď na pozemek, který je v současnosti v exekuci, nebo zasáhne do ochranného pásma chrudimského letiště.

„Přání cyklistů tak nejsme schopní splnit. Peníze v tom nejsou. Státní fond dopravní infrastruktury je v současnosti nastaven na podporu těchto projektů, nemůžeme ale překonat problém zmíněných pozemků. Pokud se přes ně nedostaneme, nemůžeme nic projektovat ani následně řešit," uvedl chrudimský starosta.

„Vyvlastnění by tu asi nefungovalo, protože na cyklostezku by se soudce díval trochu jinak než na významnou stavbu, jako je třeba obchvat Chrudimi," dodal Petr Řezníček.

LUKÁŠ VANÍČEK