„Jde o jednoduchý nástroj pro uživatele chytrých mobilních telefonů, kteří se mohou zapojit do hlášení o nelegálních skládkách a přeplněných kontejnerech. Mobilní aplikace je aktuálně dostupná pro systémy Android a iPhone," říká Roman Málek.

Národ sobě

Věc funguje tak, že černou skládku mobilem vyfotíte, v mapě na displeji vyznačíte, kde se nachází, vyberete jaký typ odpadů se na skládce vyskytuje a hlášení odešlete.

Obdobně probíhá i hlášení přeplněných kontejnerů, které ale již není třeba fotit. Všechna hlášení se pak objeví v interaktivní mapě a dotčené obce mají možnost zaslané informace využít a nahlášený problém řešit.

Služba je pro obce zdarma.

Hmm, ale…

Chrudimští zastupitelé se ale na návrh místostarosty Miroslava Tejkla při své pondělní schůzi projektem vůbec nezabývali.

„Záležitost nebyla předem odborně projednána. Nevíme ani, jak kvalitně uvedená služba funguje a nakolik by bylo její využívání efektivní, neboť ne všichni občané, kteří by se jinak třeba rádi do projektu zapojili, mají k dispozici zrovna chytrý telefon," varoval místostarosta, který je ve městě zodpovědný mimo jiné i za oblast životního prostředí.

Sto let za opicemi?

„Zdravé město Chrudim odmítlo bojovat proti černým skládkám," říká na to Roman Málek a pokračuje: „Důvodem prý je skutečnost, že úředníci města nevědí, zdali moderní technologie fungují. Přijde mi to jako když někdo neví, že dnes jsou digitální fotoaparát či foťák v telefonu pro mnohé samozřejmostí. Nebo je to snaha raději dávat peníze firmám, které se věnují odstraňování skládek. Podle mě dnes nemá řada lidí problém udělat fotku digitálním foťákem a vložit ji přes formulář na web."