Kůň by to možná nevydržel. Záchranářské týmy z celé republiky i Slovenska o víkendu absolvovaly velmi náročné cvičení s názvem Rescue Marathon.

Účastníci, mezi nimiž byl jediný zástupce Chrudimska, družstvo SDH Chrast, museli projít šestnáct stanovišť rozmístěných na trase dlouhé dvaatřicet kilometrů. Pokaždé slyšeli bolestné úpění a viděli věrohodně namaskovaná zranění. Měli vždy dvacet minut na ošetření „obětí" různých havárií, šlo například o chemický výbuch, dopravní nehodu, topícího se člověka, požár domu, ženu při potratu, zraněné děti při střílení z kuše a další události. Na přesun k dalšímu stanovišti měla družstva také dvacet minut, pomáhala jim přitom navigace GPS a mapa.

„Ještě nevědí, že po návratu do Kostelce u Heřmanova Městce, kde máme základnu, dojde k simulované nehodě autobusu a válečnému konfliktu," usmála se jedna z organizátorek Kateřina Krčová ze sedmé místní skupiny oblastního spolku Českého červeného kříže v Praze.

„Nejde o soutěž, žádné výsledky vyhlašovat nebudeme. Týmy se na místě dozvěděly, co udělaly správně a co mají pro příště napravit," dodala její kolegyně Ivana Cesarová.

Poděkování pořadatelů záchranářského maratonu patří dobrovolným hasičům z Heřmanova Městce, kteří zajistili účastníkům skvělé zázemí a postarali se o zabezpečení přísunu vody, když došlo v bývalém vojenském areálu k havárii.

(pk, ron)