Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Marihuana pro zdravotní účely? Lidé jsou pro.

Východní Čechy – Legalizace pěstování a užívání marihuany pro zdravotní účely nachází stále větší podporu u české veřejnosti. Většinové je již také přesvědčení, že užívání marihuany je méně škodlivé než kouření cigaret či požívání alkoholu. I přesto však stále většina veřejnosti nesouhlasí s případnou úplnou legalizací držení, pěstování a užívání marihuany v Česku.

27.6.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Archiv

Co je však ještě zajímavější, s užíváním marihuany má zkušenost nadpoloviční většina populace. Vyplynulo to přitom z výzkumu, který společnost Sanep provedla rovnoměrně na celé dospělé populaci, tedy mezi respondenty od 18 do 69 let. Vzhledem k tomu, že s věkem ubývá lidí, kteří mají s marihuanou zkušenost, znamená to, že mezi lidmi mladšími 30 let je „tráva“ silně rozšířená.

Při podobném výzkumu, který před osmi lety provedla společnost CVVM, byla rozšířenost marihuany mnohem menší. Užití nějaké měkké drogy (marihuany či méně rozšířeného hašiše) tehdy přiznalo jen 16 % respondentů.

„S užíváním marihuany má své zkušenosti 56,5 procenta dotázaných, což je také o dva a půl procentního bodu více než v říjnu loňského roku, kdy jsme provedli podobný výzkum,“ řekl Oldřich Zajíc ze společnosti Sanep.

S úplnou legalizací, držením, pěstováním a užíváním marihuany vyjádřilo v souhrnu aktuálně souhlas 42 procent dotazovaných.

„Většinově tedy nadále posiluje negativní postoj české veřejnosti k případné úplné legalizaci marihuany. Výrazně však narůstá počet souhlasných hlasů s legalizací, držením, pěstováním a užíváním marihuany pouze pro zdravotní účely,“ podotkl Oldřich Zajíc.

Zatímco v říjnu loňského roku náš průzkum zaznamenal v této otázce 53 % kladných hlasů, počátkem června letošního roku již marihuaně pro lékařské účely dává zelenou 61,8 % dotazovaných.

„Za tímto nárůstem kladného vnímání marihuany jako léčícího prostředku ze strany většiny české veřejnosti může bezesporu medializace případů, kdy marihuana pomáhá například při léčbě Parkinsonovy choroby či zmírňování následků chemoterapie apod. Podstatný je v těchto případech i postoj některých lékařů, kteří marihuanu pro lékařské využití v daných případech podporují nebo nevylučují její pozitivní účinky,“ dodal analytik.

Stále rozpačitý je postoj široké veřejnosti k otázce škodlivosti užívání marihuany v porovnání se škodlivými účinky cigaret nebo alkoholu. Aktuálně 49,9 % respondentů vnímá jako škodlivější kouření cigaret a požívání alkoholu.

PROPAGÁTOREM MARIHUANY NA CHRUDIMSKU JE ŠÉF SKUTEČSKÝCH STRÁŽNÍKŮ JIŘÍ STUNA - ČTĚTE ZDE

„Je tak zřejmé, že je marihuana vnímána jako možná brána k tvrdým drogám. I přes tyto obavy se však marihuana těší poměrně velké oblibě a zájmu většiny veřejnosti a v tuto chvíli lze říci, že ji vnímá jako méně škodlivou již těsná většina veřejnosti,“ dodala výzkumná zpráva.

Proti úplnému zákazu marihuany, která je vnímána jako tzv. lehká droga a ze zákona je stanoven limit, který smí mít její uživatel beztrestně u sebe k vlastní potřebě, je 60,2 % dotázaných. To je o pět procent více, než podle říjnového průzkumu.

Marihuana je v Česku nejrozšířenější tzv. lehkou drogou a nachází stále více příznivců.

Markantní je však zejména zvyšující se zájem o její užívání v případě specifických zdravotních problémů.

(kim)

27.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nikdo by nepodpořil menšinovou vládu ANO, pokud by v ní byl i nebyl Andrej Babiš.
AKTUALIZOVÁNO
51

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

POLICIE - ilustrační foto.

S nožem v ruce měl vyhrožovat prodavačce

Potkani v Chrudimi hodují na otrávených nástrahách

Chrudim – V uplynulých dvou dnech mohli Chrudimáci potkávat nad kanalizačními příklopy v ulicích města dvojici mužů v reflexních vestách. Šlo o techniky Miloše Novotného z odborné deratizační firmy Ekosan a Marina Fialu z Vodárenské společnosti Chrudim, kteří se v režii vodařů pustili do sezónního hubení potkanů.

Voličské průkazy šly na dračku

Chrudim – Pracovnice odboru správního na Městském úřadu v Chrudimi zaznamenaly v tomto týdnu rekordní počet žadatelů o voličský průkaz. „Celkem jsme jich vydali 242 kusů.

Nikoliv bramborová medaile, ale zlatá!

Chrudim, Havlíčkův Brod – Dívčí družstvo chrudimské SOŠ a SOU obchodu a služeb ve složení Viktoriya Koval a Eliška Horáková získalo minulý týden na soutěži „O bramborovou pochoutku Vysočiny“ v Havlíčkově Brodě 1. místo a zlaté medaile!

Cestu do porodnice nestihli, ale vše dopadlo dobře

Pardubice - Výjimečnou situací v životě každé rodiny je jistě narození potomka. Ne vše se však dá vždy spolehlivě naplánovat a situace se pak zaručeně vyvýjí jinak než by si nastávající rodiče přáli.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení