Před stanem Chrudimské besedy stála dlouhá fronta zabijačkové speciality už mají své stálé zákazníky díky tradiční receptuře neošizené na surovinách.

Valašský špek, klobásy z udírny nebo tlačenky šly také na odbyt, stejně jako moravské koláče, frgály a další dobroty vhodné k masopustní veselici. Tradiční obchůzku předvedli členové souboru Kohoutek, kteří nejprve získali souhlas od starosty města Petra Řezníčka.

Masopust je třídenní svátek, který předchází Popeleční středě. Tou začíná čtyřicetidenní půst končící Velikonocemi. Letos připadá Popelec na středu 5. března, takže v Chrudimi se masopustní obchůzka uskutečnila ve správném termínu.

Loučení s masopustem se vždy vázalo k masopustnímu úterý, které letos připadá na 4. března. V Hlinsku, kde má obchůzka masek velkou tradici a byla zapsána do seznamu nehmotného dědictví UNESCO, chystají právě zítra velkou veselici. Masopustní program bude zahájen v 9:30 hodin před Základní školou Smetanova, odkud vyjde do města velký maškarní průvod dětí a žáků ze všech škol a školek. Ve 14 hodin předá na Poděbradově náměstí starostka Hlinska vládu nad městem blatenské maškaře Masopustní průvod následně projde z náměstí do památkové rezervace Betlém, kde se bude konat bohatý kulturní program.