VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Máte pozvánku k vyšetření srdce? Vybral vás počítač!

Chrudim - Po osmi letech se do chrudimského okresu vrátí tým odborníků z IKEM Praha, aby pokračoval ve studii MONICA. V současné době jsou zváni k podrobnému vyšetření lidé ve věku 24 – 64 let, ale i ti, kteří byli respondenty v letech 1998 a 2001. Výzkum je dlouhodobý, a lékaři tudíž zdůrazňují, že je účast vyšetřovaných naléhavá. Mají totiž velké obavy z toho, že lidé nad pozvánkou k vyšetřením mávnou rukou a do nemocnice nepřijdou.

5.4.2008
SDÍLEJ:

Operace - ilustrační fotografieFoto: Deník/Michal Bílek

„Studie je organizačně a finančně náročná. Občané, kteří budou pozváni, pomohou nejen sobě, ale i celému zdravotnictví, na které se každý z nás dříve či později obrací,“ vysvětluje lékařka Jaromíra Pikhartová z interního odělení chrudimské nemocnice.

Pozvánky vybraným pacientům

Na Chrudimsku se bude vyšetření realizovat v květnu a červnu. Vybraní pacienti už nyní dostávají pozvání k účasti na studii.

„Budou vyšetřeni ambulantně týmem odborníků z IKEM Praha. Pomoc při vyšetření budou zajišťovat i pracovníci z interního oddělení nemocnice v Chrudimi.
Později, až budou známy výsledky letošního bádání, se do studie MONICA postupně zapojí i ostatní zdravotníci chrudimského okresu při poskytnutí zdravotní péče u vyšetřených lidí, kteří to budou potřebovat.

Dlouhodobá studie lékařského týmu z IKEM Praha je pro vyšetřené vybrané lidi přínosem. Dozvědí se, zda netrpí kardiovaskulárními chorobami, na které u nás umírá 46 % mužů a 57 % žen.„Pacientovi poskytneme výsledky vyšetření a pokud bude potřeba, zajistíme i léčebný postup,“ vysvětluje lékařka Jaromíra Pikhartová, která v chrudimské nemocnici na interním oddělení vede kardiologickou poradnu.

Není se čeho bát

Lidé, kteří obdrželi pozvánku k vyšetření, byli vybráni prostřednictvím počítačového programu. „Jde o náhodný vzorek pacientů. Ti, kteří u nás byli v letech 1998 a 2001, většinou zareagovali. Horší situace je s těmi, kteří dostali pozvánku poprvé. Vyšetření je ambulantní a skutečně se nemusí ničeho obávat,“ zdůrazňuje Jaromíra Pikhartová.

Mezi rizikové faktory srdečních a cévních onemocnění patří kouření, vysoký krevní tlak, porucha metabolismu tuků, nadváha a nedostatečná fyzická aktivita. V Evropě na tom nejsou Češi v počtu kardiovaskulárních onemocnění nejlépe. V počtu úmrtí stojí v horším průměru.

Prevence rizika

Přestože úmrtnost na srdeční a cévní choroby v České republice v posledních 2O letech trvale klesá, stále ještě nejčastější příčinou úmrtí jsou srdeční a cévní choroby. Umírá na ně u nás 46 % mužů a 57 % žen. V Evropě jsme v tomto směru horším průměrem.

Nemocných s těmito chorobami v naší republice nijak zvlášť neubývá. Ćím je starší populace, tím je větší ohrožení. Tato onemocnění se ale připravují od středního věku a často již od mládí. Mluvíme o riziku a rizikových faktorech /RF/ srdečně - cévních onemocnění. Snižováním rizika lze těmto chorobám předcházet / primární prevence/ nebo lze zlepšit i zastavit další průběh již zjevného onemocnění / sekundární prevence/.

Studie MONICA

V r. 84 a 85 byla zahájena studie MONICA jako celosvětová epidemiologická studie s cílem dokumentovat vývoj nemocnosti kardiovaskulárními chorobami a její vztah k RF kardiovaskulárních chorob /KV/, kterými jsou zejména kouření, vysoký krevní tlak, porucha metabolismu tuků, nadváha a nedostatečná fysická aktivita a ovlivnění výskytu a průběhu onemocnění srdce a cév, jejich prevencí a léčbou.

Po dobu 10 let byly registrovány ve vybraných oblastech / u nás v 6 - ti okresech/ všechny akutní srdeční infarkty a 3 x byl proveden průzkum RF u náhodně vybraného 1 % vzorku populace. Studie probíhala i v našem okrese.

Studie prokázala výrazné rozdíly v postižení populace v jednotlivých zemích a příznivý vývoj nemocnosti a úmrtnosti zejména v západní a severní Evropě.

Ve většině zemí byla studie v polovině 90 let ukončena, ale v České republice, kde se rychle měnil životní styl a výrazně klesala úmrtnost, studie pod názvem post - MONICA pokračovala. RF byly vyšetřeny v letech 97, 98, 2000 a 2001. Podařilo se tak získat velmi cenné údaje pro období, kdy se v naší republice zmírnila rizika např. v důsledku pozitivních změn ve výživě. K velkým změnám docházelo i v kardiologické péči. Byla zavedena řada nových léků a léčebných postupů a rozvíjela se i srdeční chirurgie.

Autor: Romana Netolická

5.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Střet osobního automobilu a vlaku na železničním přejezdu v Krouně, části obce Čachnov.
4

V Čachnově se srazilo auto s vlakem

Videosouhrn Deníku – 18.–19. ledna 2018

Husa bez provázku a výcvik lavinových psů: prohlédněte si videa dne

Ve Včelákově je v sobotu masopust

Včelákov – Laufr s Cikánkou, Židi, Slamění a mnoho dalších maškar se v sobotu ráno kolem osmé hodiny shromáždí před úřadem včelákovského městyse, aby požádali starostu Jana Pejchu o povolení k obchůzce.

Porazilo mě auto, řekla žena

Luže – V pátek ráno zatelefonovala na číslo Městské policie ve Skutči žena a oznámila, že ji při cestě do práce v Luži srazilo na zem neznámé auto.

AUTOMIX.CZ

Exoti na prodej: O těchto autech jste určitě nikdy neslyšeli. Ale můžete je mít

Přijde vám, že je aktuální vozový park na našich silnicích poněkud uniformní a nudný? Nezoufejte. Stačí si otevřít nějakou velkou celoevropskou inzerci, zadat jako značku „jiné“ a už se na vás hrne přehršel bizarních a zajímavých aut, která na silnici jen tak nepotkáte. My jsme vybrali šest z našeho pohledu nejzvláštnějších.

Muž nabízel zboží, ale nedodal ho

Chrudim - Ve čtvrtek přijali policisté oznámení o možném internetovém podvodu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>