„Mateřská se nyní snížila. Díky vedlejšímu příjmu jsem to ale tolik nepocítila. Výhodou je, že si nyní mohou maminky vydělat peníze a nepřijdou o příspěvek státu,“ říká maminka Barbora Kašparová - Myšková z Chrudimi.

V porovnání s dřívějším vyplácením prostředků matkám na rodičovské dovolené se mnoha rodinám teď finanční situace zhorší. Dávky státní sociální podpory jsou totiž přísněji posuzovány. Více peněz budou mít ty maminky, které měly vyšší příjmy i před nástupem na mateřskou dovolenou.

"Podnikám jako fyzická osoba v oblasti marketingu a propagace firem. Práce mne baví, ale s miminkem to není jednoduché. Vydělávající maminka na mateřské by si měla umět dobře rozvrhnout práci a musí počítat i s tím, že se bude dítěti přizpůsobovat. Pracuji asi šest hodin denně, a to většinou večer a v noci,“ dodává Kašparová – Myšková.

Velmi mnoho rodičů přijde vinou systémových změn o prostředky, za které by se dalo pořídit mnoho potřebných věcí pro dítě. Například maminky v posledním roce mateřské budou letos hospodařit s necelými čtyřmi tisíci korunami. Za tuto sumu lze celkem pohodlně zajistit dítěti vše, co potřebuje na měsíc, ale nezbývá již třeba na školku nebo zábavu pro dítě.

Loňský rok finanční podpora státu těmto maminkám plně pokrývala kompletní náklady na dítě. Důsledek reformy vtéto oblasti povede kdůkladnějšímu plánování dětí a bude klást zvýšené nároky na předchozí příjmy matek. Ty totiž již nyní přímo ovlivňují výši částky, na kterou budou mít nárok po dobu několika let.

(sej)