D a R. Děti a rodiče. Dar dětem od rodičů. Tak se může chápat název mateřského centra, které bylo v sobotu otevřeno v městečku Luže.

Náplň DaRu:
– volná herna v centru
– hlídání dětí podle domluvy
– kroužky pro děti (vaření s dětmi od 4 let, šikovné ručičky pro všechny, tanečky, pohybová aktivita s dětmi do 3 let, divadlo
– kroužky pro dospělé (masáže, kosmetika, přednášky „Čaj o páté“, odpoledne s tatínky
– rodinné výlety

Slavnostního aktu se zúčastnili nejen rodiče s dětmi, ale i několik oficiálně pozvaných hostů, mezi nimiž byl i starosta města Tomáš Soukup. „V tomto objektu kdysi dávno sídlila mateřská škola, potom tu byla základní umělecká škola. Dům se zahradou byl potom asi dva roky nevyužívaný. Nyní v něm bude sídlit mateřské centrum a jak město rozhodlo, zcela bezplatně,“ řekl starosta.

Podpora charity

Mezi hosty byli zástupci oblastní charity Pardubice, která v lázeňském městečku a jeho okolí organizuje Tříkrálovou sbírku. Mateřské centrum podle jejich mínění v Luži citelně chybělo, a tak se rozhodli jeho vznik podpořit. Úkolem charity bude hledat finanční zdroje a získávat finanční prostředky na chod DaRu.

Za realizací centra stojí velká iniciativa rodičů. Na rozdíl od jiných mateřských klubů se chtějí v Luži setkávat i tatínkové dětí. „Základ centra zatím tvoří asi deset rodin s celkem dvaceti dětmi ve věku od šesti měsíců do dvou a půl roku. Ale zájem k nám docházet mají i starší děti, osmi až dvanáctileté,“ usmívá se Rostislav Malý, který patří k hlavním tahounům lužského mateřského centra.

Relaxace u kávy

Vznik zařízení byl podle jeho slov spontánní. Maminky a tatínkové se shodli, že v Luži chybí klub, ve kterém by si mohly děti společně hrát a maminky by tak získaly čas ke společnému posezení u kávy a odpočinku.

„Ženy na mateřské dovolené cítí potřebu si popovídat, ale zároveň vědět, že je jejich dítě v bezpečí. U nás se jim to vyplní. V herně bude vždy dozor, máme tu pohodlnou sedací soupravu přímo ideální k relaxaci,“ ukazuje Rostislav Malý na roh místnosti, která je prosvětlená, příjemná, vybavená hračkami všeho druhu.

Tatínkové a maminky věnovali úpravám objektu spoustu času. Rekonstruovat dům budou dál, plánů mají mnoho.

Klauni u vchodu

V sobotu si navzdory obrovskému vedru našly cestu do nově otevřeného zařízení desítky lidí, společně s dětmi přišli rodiče i prarodiče. U vchodu je vítali klauni, areálem zněla hudba a vhod přišlo občerstvení. Kluci a holčičky využili možnost vykoupat se v bazénu a kdo chtěl, k dispozici měl vnitřní hernu s dostatkem chládku a hraček.

Mateřské centrum určitá skupina lidí ignorovala, jde o takzvané nepřizpůsobivé rodiny. Starosta je při otázce, zda někdo z této komunity přijde, rozpačitý. „Řekl bych, že ne. Ignorují i naše vítání občánků. I když pro ně připravíme židle, zůstávají zpravidla prázdné,“ řekl Tomáš Soukup.