Zatímco pro lidi jsou oslavy příchodu nového roku pořádnou veselicí, pro jejich čtyřnohé přátele a především psy je silvestrovské burácení petard a rachejtlí utrpením.
Ve stresu, který prožívají, mohou nečekaně zareagovat a ztratit se do noci. Útulky ve východních Čechách tak každoročně zaznamenávají nárůst zatoulaných psů. Podobným situacím však lze poměrně jednoduše předejít.
Veterináři doporučují, aby majitelé své mazlíčky rozhodně nenechávali o samotě a snažili se je uklidnit svou společností. „Je to podobné jako s dítětem. Je dobré ho mít u sebe, přitisknout ho k sobě a dát mu pocit jistoty a bezpečí,“ řekl Zdeněk Hanzálek z hradecké Veterinární kliniky v Gayerových kasárnách. Druhou variantou jsou utlumující léky, které psy či kočky zklidní.
Odhadnout dávku léků není snadné
„Pro jedince, kteří jsou více vnímaví, je lepší zakoupit speciální léky, které mají utišující účinek. Podávají se ve formě tablet nebo gelu. Jediným problémem v tomto případě může být správné dávkování. Každý pes či kočka je naprosto individuální, má jinou povahu a i od toho se odvíjí výše dávky,“ vysvětlil Hanzálek. Flegmatik tak bude potřebovat jiné množství než pes, který je více aktivní či cholerik.
Jeho slova potvrzuje i Vladimír Tlučhoř z Veterinární kliniky Pardubice. „Je lepší, pokud si lidé reakci na utišující léky u svých mazlíčků vyzkoušejí dopředu. Aby bylo zřejmé, jaké množství medikamentu potřebují. Léky mají za úkol snížit práh dráždivosti, aby případná panika či stres byly nižší,“ poradil veterinář.
Novinkou se letos staly také obojky, které poskytují další způsob aplikace uklidňujících léků. Ty se z něj uvolňují.
Konec roku však není náročným obdobím jen pro psy a kočky, ale stejně vnímají situaci i ostatní zvířata. „Osobní zkušenosti s reakcí jiných domácích mazlíčků nemám, ale bude to podobné. Například zakrslí králíci by mohli být citliví. Obecně na stres špatně reagují exoti nebo činčily. Těm dokonce může vlivem silného stresu vypadat v krátké době i část srsti,“ uvedl veterinář Zdeněk Hanzálek.
Panika spojená se silvestrovskými oslavami každoročně zaměstnává i strážníky a útulky. Pes v silném stresu může nejen poškodit vybavení bytu či domu, ale i sám sebe zranit a utéct. V takové situaci většinou ztrácí orientaci, jelikož si neznačkuje své území a zmateně bloudí.
„Odchyty psů pro nás začínají už před Silvestrem a první lednové dny jsme vytížení nejvíce,“ prohlásil psovod Městské policie Pardubice Pavel Antoch.
„Odchyt takto vyděšeného psa je navíc obtížnější v tom, že nelze kvůli mrazům riskovat uspání psa narkotizační střelou,“ dodal.
„Každý rok k nám v posledních letech přivezou hned první den po Silvestru městští policisté tak dva až tři psy. Jsou často vyděšení a dezorientovaní. Obvykle tady ale dlouho nezůstanou a jejich majitelé si je vyzvednou,“ potvrdila Zdeňka Moravcová z Městského útulku v Trutnově.