Megatech v dubnu převedl část výroby z Hlinska do Jablonce. Management společnosti tehdy garantoval, že se jedná o pomoc závodu v Jablonci a nebude tímto krokem ohrožena zaměstnanost v závodě v Hlinsku.

Ale potom se objevily zprávy o přesunu výroby komponentů Tesla do Brna. „Proti tomu se naše odborová organizace zásadním způsobem ohrazuje. Tímto krokem jsou ohrožena pracovní místa v Hlinsku i existence samotného závodu v Hlinsku,“ prohlásila v dubnu odborová předačka Alena Šírová.

Ilustrační foto.
Nejdřív ETA, teď Hlinsko čeká další rána. Megatech propouští stovku lidí

Je rozhodnuto

Nyní se však odborová organizace dozvěděla šokující zprávu. O zániku závodu v Hlinsku je již rozhodnuto, a to k 31. prosinci 2023. Sociální plán pro pomoc propuštěným zaměstnancům byl navíc sdělený pouze ústně a ne písemnou formou, což základní organizace Odborového svazu (OS) Kovo neakceptovala.

„Ještě jsem nezažil, aby zaměstnavatel prezentoval sociální program jako hotový tímto způsobem. Pro odbory musí písemný dokument sloužit k zahájení jednání, díky kterému hodláme dosáhnout spravedlivého sociálního plánu pro všechny postižené zaměstnance. Dále jsme důrazně zaměstnavatele upozornili, že pokud nechce zbytečný střet s OS Kovo, aby svůj plán neprezentoval zaměstnancům dříve, dokud na sociálním plánu nedojde ke shodě s odborovou organizací,“ uvedl vedoucí regionálního pracoviště OS Kovo Hradec Králové Rudolf Procházka.

Redakce Deníku opakovaně kontaktovala vedení firmy Megatech se žádostí o vyjádření. Firma však s novináři dlouhodobě nekomunikuje.

Psali jsme o ní už před osmi lety, podívejte se na video - ZDE.

Pokud svůj záměr převedení výroby komponentů do Brna firma nepřehodnotí, odboráři vypoví sociální smír. „Přistoupíme k dalším stávkovým akcím, které jsou v souladu s oprávněnými zájmy zaměstnanců,“ přitvrdila Šírová.

Za hlinecké zaměstnance se postavil i předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula, který se společně se zástupci regionálního a hlineckého odborového svazu sešel s hejtmanem Pardubického kraje Martinem Netolickým.

Trojice osiřelých mladých čápů je zdravotně v pořádku. Bylo ovšem nutné se o tom přesvědčit pohledem z hasičské plošiny.
Osiřelá čápata přikrmovali z hasičského žebříku. Čapí příběhy jsou dechberoucí

„Megatech stále patří v Hlinsku mezi významné zaměstnavatele, a proto nás informace o přesunu výroby do areálu v Brně zarazila. I přesto, že se podle pana předsedy Středuly a kolegyně Šírové jedná o finální rozhodnutí, budu chtít jednat s vedením firmy, ale také s německým velvyslancem v České republice, protože se jedná o závažný krok, který má přímý dopad na náš region,“ poznamenal Netolický.

„Firma na svém počátku zaměstnávala až 1000 lidí a v prosinci příštího roku by měla výrobu zcela ukončit. To je i v kontextu nízké průměrné mzdy, která zde je dlouhodobě nastavena, velmi nešťastné, protože v obdobných závodech stejný zaměstnavatel platí výrazně více,“ dodal hejtman.

Porušení sociálního smíru

Podle Středuly je takové chování zahraniční firmy hrubé a závažné porušení sociálního smíru, které nemůže zůstat bez odezvy. 

„Není možné, aby se průměrná hrubá mzda v takovém provozu pohybovala na hranici 900 euro. Po dohodě s panem hejtmanem také oslovíme CzechInvest s požadavkem na spolupráci při hledání nového, slušného a seriózního zaměstnavatele pro tento region,“ řekl Středula.

Vedení Hlinska už v kontaktu s CzechInvestem je, a to dlouhodobě. Také řeší budoucnost propuštěných lidí s úřadem práce. „Pozval jsem zástupce firmy k jednání. Velmi důrazně jsem apeloval na vedení podniku, aby vytvořilo odpovídající sociální program. Finanční kompenzace pro odcházející zaměstnance musí být podle mne natolik silná, aby se nikdo nedostal do existenčních potíží, než si najde nové zaměstnání. Za férové bych viděl ze strany firmy i pomoc s rekvalifikacemi,“ řekl starosta Miroslav Krčil.