„Zánět mozkových blan, způsobený bakterií zvanou meningokok, je stále obávaným zabijákem. Postihuje především děti a teenagery. Protože se přenáší vzduchem, jako třeba chřipka, mohou se nakazit malé děti doma od rodiny, ale ty větší pak ve školních a zájmových kolektivech,“ uvedl Pavel Slezák ze Střediska očkování a cestovního lékařství.

O rozšířenosti meningokových onemocnění svědčí i to, že vloni bylo zaznamenáno sedmašedesát infikovaných pacientů a šest lidí zemřelo. Letos bylo jen do dubna nahlášeno dalších třiadvacet onemocnění.

V České republice, ale i v celé Evropě způsobuje nejvíce onemocnění meningokok typu B, proti kterému není k dispozici očkování. Na druhém místě je meningokok typu C způsobující onemocnění s mnohem závažnějšími následky. U zánětů mozkových blan vyvolaných meningokokem typu C dochází k úmrtí dvakrát častěji než u typu B.

„Moderní, účinné vakcíny zajišťují ochranu na pět až deset let. Období mezi pátým až desátým rokem věku je ideální pro očkování nejen proti meningokokům,“ poznamenal Slezák.

Nově se loni a letos v Evropě i v České republice objevil další typ meningokoka, označený písmenem Y. Dříve se vyskytoval hlavně v Africe a v Asii. „Zatím se jedná o jednotlivé případy, podíl úmrtí u tohoto typu je však, zdá se, ještě vyšší, než u typu C. Nyní je k dispozici kombinovaná vakcína proti čtyřem typům meningokoka (A, C, Y, W135). Je vhodná zejména pro starší děti, teenagery a cestovatele,“ řekl Slezák.

(iko, len)