Monitoring podzemních vod, který byl podle skutečského starosty Pavla Bezděka zahájen už někdy v roce 1998, neprokázal v poslední době další zhoršování jejich stavu. „Nejde přitom ani tak o areál samotného Velamosu, jako spíš o lokalitu v Horkách u Skutíčka, která měla být dříve zavážena odpadním materiálem. Vzhledem k provozu někdejší galvanovny se mělo jednat hlavně o odpady s obsahem těžkých kovů," připomněl starosta Bezděk.

Kromě samotných postižených lokalit monitorují Skutečští rovněž prameny u svaté Anny, které jsou využívány jako zdroj pitné vody pro město. „Tyto zdroje jsou stále v naprostém pořádku," dodal starosta a připomněl, že v případě zaznamenaného postupu škodlivin by ještě bylo možné přijmout taková technická opatření, jež by dokázala prameniště ochránit. Mohlo by jít například o obdobu vodní clony využívané v areálu dříve podobně znečištěného území bývalé chrudimské Transporty.

Důkladnější průzkum nechtěného ekologického dědictví minulosti je nyní pro města vlastně nezbytností, zvlášť, chtějí-li počítat s dalším využitím bývalých průmyslových i dalších pozemků. V Chrasti se například před někdejším odkupem bývalého drážního tělesa pod železnicí do Rosic zabývali možností, zda tu do půdy nevytékaly škodliviny z odstavovaných vagónů. Tady se ale ukázalo, že půda pod kolejemi znečištěna nebyla.