„Například naše město má tři tisíce  obyvatel a na každého obyvatele dostáváme z daní na rok sedm tisíc korun. Jenže tím dokážeme pokrýt jen ty nejdůležitější věci, z 98 procent tedy tyto peníze jdou na mandatorní výdaje. Bohužel si ale nemůžeme dovolit investice například do infrastruktury,“ pravila starostka Chrasti Martina Lacmanová.

Města a obce by prý potřebovala minimálně 7800 korun na jednoho obyvatele na rok, aby dokázala udržet současný stav, na další rozvoj by to ale stejně bylo málo.

Nové určení daní

Zlepšení by mohlo přinést nové rozpočtové určení daní. V únoru poslanci pustili do druhého čtení návrh poslanců TOP 09, který počítá s tím, že poměr výnosů z daní na obyvatele mezi Prahou a průměrem „nejchudší“ kategorie obcí klesne ze současného 4,4 násobku na trojnásobek. Podle předlohy si mají pohoršit Praha, Plzeň, Ostrava a Brno. ODS ale předem avizovala, že chce podobu návrhu výrazně změnit.
Podle starosty pátého pardubického městského obvodu Jiřího Hájka (Sdružení pro Pardubice) mají samosprávy v České republice horší pozici ve srovnání se západní Evropou.

Rozvojové kroky

„Tam dnes mají obnovu za sebou a mohou si dovolit i významnější rozvojové kroky, například stavět podzemní parkoviště v centrech měst, o čemž se nám může jenom zdát,“ řekl Jiří Hájek.
Odhadl, že jeho městský obvod by potřeboval na prostou reprodukci majetku asi dvě miliardy korun, roční rozpočet obvodu je přitom zhruba 40 milionů korun.
Zvýšené příjmy by podle Jiřího Hájka obce mohly dostávat určitou dobu, aby svůj majetek dostaly do poněkud lepšího stavu. ⋌(dub, čtk)