Vedení lužské radnice zahájilo budování kanalizace v místních částech Bělá a Radim. Investice ve výši 36 a půl milionu korun počítá s tím, že ve dvou největších obcích spadajících pod Luži vznikne sedm kilometrů dlouhá kanalizační síť doslova na „zelené louce" a bude napojená na místní čistírnu odpadních vod.

Motoristé se nemusejí obávat úplných zavírek. I když se už radlice bagrů zakously do země, podle lužského starosty Radka Zemana budou na silnicích pouze dopravní omezení nebo bude doprava řízená kyvadlově pomocí semaforů.

Podle starosty už je „rozkopáno" a práce začaly díky mírné zimě v předstihu, nicméně předpokládaný termín ukončení tohoto projektu je naplánovaný na duben roku 2017.

Novou kanalizaci plánují také Prosečští, a to konkrétně v Záboří. Zde by měla vzniknout kompletně nová splašková kanalizace a stávající betonová by po opravě měla vést pouze dešťovou vodu.

„Stará betonová kanalizace zde byla vybudována v 60. 70. letech během Akce Z. Nechali jsme udělat kamerové zkoušky a na mnoha místech je už propadlá a děravá. Rozhodli jsme se, že s informacemi z průzkumu vyspravíme poškozená místa a využijeme ji pouze na dešťovou vodu," říká prosečský starosta Jan Macháček.

Do konce května by mělo být vydané stavební povolení na vybudování zhruba dvou kilometrů nové kanalizace včetně čtyřiceti přípojek za zhruba 20 milionů korun. Vedení radnice bude proto žádat o dotace ze Státního fondu životného prostředí nebo Ministerstva zemědělství ČR. Hotovo by mohlo být příští rok.