Hubení potkanů stojí chrudimskou radnici až 200 tisíc korun ročně. Po zániku platnosti stávající smlouvy s odbornou firmou teď město vypisuje nový tendr na plošnou deratizaci.

„Ve spolupráci s VaKem se hubí potkani v kanálech. Dále řešíme plošně deratizaci parků, hřišť a veřejných prostranství. Když je někde oznámen lokální výskyt hlodavců, hubení se provede i místně. V tomto roce se tak stalo například u bytového domu přezdívaného mezi lidmi jako Čínská zeď,” uvádí Petr Kopecký, vedoucí odboru územního plánování a regionálního rozvoje.

„Případné hubení švábů, štěnic a dalších živočichů si již musí řešit sami majitelé objektů,” připomíná Kopecký.

Nejvhodnější dobou pro deratizaci je podzim. Není tedy náhoda, že se do ní v říjnu pustili třeba i v Heřmanově Městci. „Právě teď se totiž hlodavci začínají stahovat do objektů,” vysvětluje Marie Zavadilová z deratizační firmy Dezinfa. „Jak Chrudim, tak Heřmanův Městec ale patří v republikovém srovnání co do množství potkanů dlouhodobě mezi nejčistší města.

V Chrudimi se potkani nejvíce vyskytují na sídlištích, kde je mnoho odpadkových nádob a travnatých ploch,” připomíná Marie Zavadilová.