V Chrudimi jsou dosud v platnosti představy minulého radničního vedení. Pokud je posvětí nová politická reprezentace, byly by peníze využity například pro rozšíření a zlepšení stávajícího pokrytí Resselova náměstí. Další lokalitou by měla být oblast před nádražím. Zde ale záměr poněkud komplikuje skutečnost, že oblast má projít zásadní proměnou a revitalizací.

„Co bychom ale chtěli udělat v každém případě, to je pokrytí prostoru městského úřadu v Pardubické ulici. Zejména v přízemí, kde bývá obvykle přítomno značné množství lidí čekajících na vyřízení osobních dokladů nebo i dokladů k vozidlům. Teď je v budově wi-fi síť jen v rozsahu zasedacích místností,“ připomíná Jarmila Vojtíšková z oddělení informatiky chrudimské radnice.

V Heřmanově Městci je nyní wi-fi signálem pokrytý městský úřad a bezplatně se lze připojit rovněž v prostorách Multifunkčního centra. „Dotace bychom chtěli využít k technickému vylepšení právě těchto sítí a nově bychom do projektu rádi zapojili také obě naše náměstí,“ říká heřmanoměstecký starosta Josef Kozel.

Poukázka Evropské komise by měla umožnit také pokrytí náměstí dr. Tošovského v centru Proseče. „Ministerstvo vnitra již certifikovalo firmy, které mohou takovouto instalaci provést s my bychom měli některou z těchto firem kontaktovat. Ta by nám pak měla na základě našich požadavků nabídnout optimální technické řešení. V našem případě to znamená zajistit pokrytí celého náměstí nebo jeho části, případně pokrytí knihovny. Prioritou je pro nás wi-fi signál na náměstí. Je to veřejný prostor, který je využívaný nejen našimi občany, ale i návštěvníky města,“ vysvětluje prosečský starosta Jan Macháček. Pokrytí náměstí wi-fi signálem by však nemuselo uživatelům zajistit pouze možnost pohodlného a bezplatného užívání internetu. „Firmy nabízejí různá technická řešení, přičemž některá lze využít i ve spojení s dalšími službami tzv. chytrého města. To nás také zajímá,“ dodal Jan Macháček.

Všechny vybrané radnice teď čekají na přesnou metodiku a na konkrétní informace ohledně čerpání přiznané dotace.