Na výlepových plochách u městského úřadu a rovněž u slatiňanské lékárny se tak objevily listy převažující bílé barvy s portrétem celostátně známého lídra, který slibuje, že díky jeho politickému hnutí budou chtít žít v naší zemi i příští generace.

Nikdo se nezeptal

Slatiňanský starosta Ivan Jeník to suše komentuje. „Ohánějí se slibovanou změnou k lepšímu a v tiskovinách, spotech i debatách mluví o nutností dodržování pravidel a zákonů této země. Někteří příznivci hnutí přitom nejsou schopni dodržet ani obyčejnou městskou vyhlášku."

Město již na své náklady nepovolené letáky odstranilo. „Za využití výlepových ploch se ve Slatiňanech platí, byť jde o pár desetikorun. Ale to zřejmě neznámé agitátory nezajímalo a nepřišli se na městský úřad ani zeptat. Škoda. Kdyby dorazili, mohli jsme jim připomenout pravidla a ušetřit si zbytečnou práci," uzavírá Ivan Jeník.

„Á trojka" a dost

Na případnou obhajobu „zvlčilých" politických agitátorů je ale třeba doplnit, že pravidla předvolební agitace nejsou ve městech na Chrudimsku v žádném případě jednotná.

Vylepování volebních tiskovin je zakázáno například i v Chrudimi. Ovšem s výjimkou prostých pozvánek na volební akce a shromáždění do velikosti tiskového formátu A3. Na každé z 29 běžných výlepových míst může strana či hnutí umístit jeden list s takovou pozvánkou. „Speciálně pro předvolební agitaci je pak po městě rozmístěna šestice známých mobilních trojhranů," připomíná chrudimský starosta Petr Řezníček, podle něhož se toto řešení osvědčilo. „Načerno vylepené plakáty jsem zatím neobjevil a hlášení v tomto smyslu nepřišlo ani od naší městské policie," dodává chrudimský starosta.

Panely se rozpadly

Praxe například v Třemošnici je ale úplně jiná. „Ještě vloni jsme rovněž instalovali extra panely na náměstí. Jelikož se ale už začaly rozpadat, vrátili jsme se k praxi, kdy jsme opět povolili lepení agitačních materiálů na běžné vývěsky. Za jejich využití u nás nikomu nic neúčtujeme. Já jsem hlavně vděčný za to, že se letáky dosud neobjevily na vratech a fasádách domů nebo na dalších úplně nevhodných místech. Právě včera ráno jsem si v duchu říkal, že se snad strany už konečně ukáznily," usmívá se třemošnický starosta Stanislav Peca.