Slavnostní jízda městem, která začala a skončila v Bažantnici, byla součástí oslav stotřicátého výročí založení sboru. K vidění byly nejen nejmodernější vozy, ale třeba i historická stříkačka tažená koňmi. Na té se svezl i heřmanoměstecký starosta Aleš Jiroutek.
Dalším důležitým bodem oslav pak bylo soutěžní zápolení O pohár starosty města, které se letos konalo popatnácté. Pohár pro vítěze si z rukou starosty Aleše Jiroutka v kategorii mužů převzali hasiči ze Seče. V kategorii žen byly nejúspěšnější chrudimské požárnice. Letos se soutěžilo i v nultém ročníku o Putovní pohár Ondry Sachse. Ten měl připomenout člena sboru, který zemřel v loňském roce. „Byl to nápad jeho kamarádů,“ vysvětlil velitel SDH Heřmanův Městec Milan Trpkoš. „Pohár zatím zůstává u nás, odveze si ho až ten, kdo dokáže zvítězit třikrát po sobě,“ dodal Trpkoš. Nejblíže k němu mají zatím letošní vítězové z Výsonína.
Zdejší dobrovolní hasiči v sobotu v Bažatnici nejen závodili, ale především si připomínali 130 let, které uplynuly od založení sboru. První zápis, který byste našli v hasičské kronice, popisuje právě tuto událost a pochází z října roku 1878. Od té doby se u sboru vystřídala velká řádka hasičů, historie SDH je bohatá i v posledních třiceti letech.
„Za těch dvacet let, co jsem u sboru, si pamatuji mnoho zajímavých zásahů. Jeden z těch největších byl například při požáru pardubického Parama, k němuž došlo v roce 1994,“ vzpomíná velitel SDH Heřmanův Městec Milan Trpkoš. Oheň tehdy způsobil škodu deset milionů. Heřmanoměstečtí zasahovali i při velkém požáru v Kostelci u Heřmanova Městce. „Nejbohatší rok na výjezdy byl jednoznačně ten loňský. Zasahovali jsme dvaapadesátkrát,“ připojuje statistiku Trpkoš. Průměrně mají zdejší hasiči za rok kolem třiceti výjezdů. Loňský rekordní počet má na svědomí především orkán Kyrill. V letošním roce pomáhali hasiči například při řádění vichřice Emma na Chrudimsku .
Členská základna Sboru dobrovolných hasičů v Heřmanově Městci v těchto dnech čítá devadesát členů. Hasiči myslí i na budoucnost a už si vychovávají i své nástupce. „Mezi našimi členy by se našlo asi 28 dětí,“ doplnňuje velitel sboru. Bývají to nejen potomci starších hasičů, kteří chtějí kráčet ve stopách svých rodičů, ale i cizí děti, které požární sport zaujal. „Pořádáme ukázky naší činnosti pro školy i školky a jsme rádi, že se nám daří vzbuzovat v těchto dětech zájem o požárnictví,“ pochvaluje si Trpkoš.
Kromě heřmanoměsteckých byste ve sboru našli i muže a ženy z okolních obcí jakými jsou třeba Chotěnice, Klešice, Načešice a další.