"Po návrhu historické a letopisecké komise rady města nebylo co dlouze zvažovat, rádi jsme na adopci přistoupili. Navíc ani nejde o horentní částku,“ říká chrudimský místostarosta Jan Čechlovský.

Adopce významných hrobů je projekt Správy pražských hřbitovů, která nabízí významné hroby k adopčnímu nájmu, aby zajistila jejich rekonstrukci, opravy či údržby, které hradí a zajišťuje adopční nájemce. Od roku 2013 se široká veřejnost může aktivně zapojit do péče o hroby významné z hlediska historického, uměleckého či společenského a společně tak zabránit zanikání a chátrání takových hrobů. 

Jan Nepomuk Štěpánek se narodil roku 1783 v Chrudimi a působil jako herec, dramaturg, překladatel, režisér, dramatik, redaktor a divadelní ředitel. Mezi jeho nejvýznamnější hry patří například Berounské koláče, Čech a Němec nebo Loupežníci na Chlumu.

„Město Chrudim se takovým slavným rodákem může jenom pyšnit, věhlasu jeho osobnosti ovšem stav hrobu neodpovídá. Příští rok bychom rádi hrob nechali zrestaurovat,“ prozrazuje plány starosta Chrudimi Petr Řezníček. Podle informací od města se položka v rozpočtu města na rok 2018 objevila, čeká jej však ještě projednání a schvalování na posledním letošním zasedání zastupitelstva.

Hrob Jana Nepomuka Štěpánka není jediný, kterému město věnuje péči. Již v minulosti obnovilo rodinnou hrobku rodiny Rozvodových, která má status kulturní památky a je umístěna na chrudimském hřbitově U Václava. Město pečuje i o další hroby slavných osobností: například malíře Františka Müllera, doktora Pippicha, skladatele Aloise Hniličky a dalších. (vk)