„Tomu, že si ve ždíreckém supermarketu nakoupím o letošních Vánocích nevěřím, doufám ale, že to bude aspoň na Velikonoce. Pro vánoční nákupy pojedu do Hlinska, nebo jinam,“ řekla Zdeňka Lédlová.


Místní mají víru

Jak zdůraznila, stále věří, že se vše v dobré obrátí a nový obchod ve Ždírci bude. „Uvítala bych třeba i malou prodejnu s večerním provozem. Ženy, které chodí večer z práce a potřebují něco rychle koupit k večeři, vědí, o čem mluvím. Nákupní možnosti ve Ždírci jsou nedostačující,“ povzdechla si Lédlová.

„Připravujeme podání žaloby k soudu na splnění věcného práva ze smlouvy kupní a s tím vědomím, že můžeme celou přípravu stavby zastavit, nebo dokonce zmařit,“ řekl starosta Jan Martinec.

Jak vysvětlil, město dělá tyto kroky proto, že ve smlouvě, kterou se společností uzavřela, jsou jisté podmínky a zákonné termíny, které chce ždírecká radnice dodržet, aby se náhodou nestalo, že by mohla o pozemek přijít. Na staveništi se podle Martince „cosi děje,“ ale blíže to komentovat nehodlá.

Zhruba od roku 1997, tedy od vzniku nového územního plánu, město vytvářelo podmínky pro možnou stavbu obchodu u Pikulky. Od roku 2000 Ždírec uzavřel tři smlouvy s developery na získání provozovatele supermarketu. Všechny nadějně rýsující se investice nakonec pro nezájem obchodních řetězců skončily ve ztracenu. Ždírec byl pro řetězce nezajímavý.

Podle Martince svazek týkající se nabídek pozemků řetězcům a korespondence s developery tvoří už slušné počtení, které by rád zájemcům pochybujícím o maximální snaze města zapůjčil.

Smlouvu nepotvrdili

V roce 2004 projevily o výstavbu prodejny zájem 2 společnosti. Jednota Havlíčkův Brod a Nimiru. Havlíčkův Brod. Jednota smlouvu nikdy nepotvrdila a návrh tedy zapadl.

Jednání s oběma zájemci ukončilo rozhodnutí zastupitelstva ze začátku roku 2006 o prodeji potřebných pozemků firmě Nimiru. Důvodem byla, jak upřesňuje starosta, zejména snaha vytvořit Jednotě konkurenční prostředí. Od roku 2006 připravuje Nimiru výstavbu obchodního centra. Byla proto založena společnost Obchodní centrum Nimiru Ždírec nad Doubravou.

Je vydáno stavební povolení na stavbu prodejny. Nyní radnice stojí před zásadním problémem. Věřit dále firmě Nimiru a vytrvat, nebo se soudní cestou domáhat vrácení pozemku pro výstavbu s výhledem na několikaletý soudní spor.

Další termín pro otevření supermarketu by měl být podle společnosti Nimiru jaro příštího roku. „O ničem nevím, pokud by k takovým krokům došlo, bude to věcí našich právníků,“ reaguje zástupce Nimiru Petr Ošlejšek na informaci, že město Ždírec se chce s jeho firmou ohledně pozemku sejít u soudu.

Důvod, proč bylo otevření supermarketu pozdrženo další měsíce, spočívá podle Ošlejška v evropské finanční krizi, ale obyvatelé Ždírce nad Doubravou se nemusejí obávat, že by se obchodu nedočkali.

Místo Vánoc by to mělo být určitě už jaro příštího roku. „Máme podepsanou smlouvu s firmou Ahold, nic se nemění, jednáme o prodloužení termínu otevření, komunikujeme s bankami. Rozhodně z naší strany nejde o žádné neférové jednání,“ zdůrazňuje Petr Ošlejšek.