Zástupci radnice nejprve položením květin uctili památku významných osobností a poté už skupina Zakoplaho Dixieland mohla navodit na námětí tu správnou atmosféru. Luži trvalo zhruba sedm let, než se jí podařilo statut města získat zpět. Jak připomenul iniciátor zákona, na jehož základě se navrácení titulu mohlo uskutečnit, architekt Karel Kuča, Luže o mnohá další sídla ztratila titul město po nástupu komunistů k moci v roce 1948 zcela zbytečně. „Slavíme tady vlastně něco, k čemu vůbec nemuselo dojít," poznamenal Kuča. Odebrání titulu město bylo podle něho výsledkem toho, že komunistický režim měl odpor k historickým návaznostem, které se mu nehodily. "A pak to byla takéurčitá nechuťúředníků tento stav zpátky napravit," uvádí Kuča k nelehkému procesu.

Starosta Tomáš Soukup poté vyslovil přání, že historie města Luže bude stejně bohatá jako historie psaná dosud. Slavnostní program poté pokračoval odhalením znaku města, stejně jako znaku ČR a tabule „městský úřad“ na budově radnice. „Tabuli jsme našli na půdě,“ poznamenal v této souvislosti starosta Soukup.

Po slavnostním odhalení atributů města si mohly desítky přítomných obyvatel Luže poslechnout koncert skupiny Zakoplaho Dixieland. Druhá část slavností se už odehrávala na nádvoří hradu Košumberk, kde nechyběly ukázky staročeských řemesel, zpíval zde František Nedvěd a jeho Druhé podání čiskupina Walter Bartoš Band. Také prohlídka hradu byla v sobotu zdarma. Slavnosti ukončil ohňostroj před chrámem Panny Marie na Chlumku.