Rada města ve čtvrtek vydala nařízení, podle kterého by mělo být zadáno zpracování lesních hospodářských osnov. To je materiál zpracovaný odbornou firmou, který obsahuje výhled na deset let. „Mění se celá koncepce, což znamená, že to bude mít dopad na rozpočet města. Lesy stanou víc rekreační, než těžební. Zvýší náklady a hospodaření třeba sklouzne do červených čísel. Je možné, že městské lesy budeme nějakou chvíli dotovat jako třeba sportovní areály města,“ vysvětluje starosta Jan Čechlovský.

Rekreační chrudimské lesy se budou rozvíjet i v případě nepřidělení evropské dotace, ovšem potom by se tempo zpomalilo. V plánu je rozvoj cyklostezek, lesní pedagogiky a dalšího vzdělávání.

Na Podhůru nevede žádná bezpečná cesta pro pěší, silnice je hodně frekventovaná. Stezka byla v plánu, její trasa měla vést přes Píšťovy. Také se zvažovalo obnovit rybník pod Kometou, který v tomto kraji kdysi byl. „V tuto chvíli o tom neuvažujeme. Pozemky jsou v soukromém vlastnictví,“ informuje místostarosta Roman Málek. Stezka pro cyklisty a pěší je rovněž v nedohlednu. „Na Podhůru začne jezdit autobus. Vloni nebyl moc využíván, ale rozhledna jistě turisty přitáhne,“ dodává starosta Jan Čechlovský.

Co byste v rekreačních lesích uvítali? Diskutujte v diskuzi (pod článkem).