„Podařilo se nám ušetřit na nákladech a zároveň jsme získali dotace na veřejně prospěšné práce. Také ceny dřeva se vyvíjely příznivě," řekl k výsledkům Městských lesů Chrudim jejich ředitel Zdeněk Odvárka. Zisk v řádu několika set tisíc korun dosahovala firma i v minulých letech.

Dřevo i sport

Podle starosty svědčí nižší těžba o šetrném přístupu města k lesům. „Nechceme jen využívat těžbu ke zlepšení hospodářských výsledků městského rozpočtu, ale snažíme se, aby lesy zůstaly v dobré kondici i pro další generace," uvedl starosta.

Vedle hospodářského účelu je část porostů na Podhůře vyčleněna jako rekreační lesy. Postupně tam vznikla naučná stezka, rozhledna Bára a domek s občerstvením, lanový park, síť cest, lesní tělocvična a polygon pro orientační běžce. Ekonomický efekt rekreační lesy nepřinášejí, zájem veřejnosti o ně je ale vysoký. „Podle odhadu na Podhůru přišlo minulý rok zhruba 50 tisíc lidí," uvedl Řezníček.

Investice nekončí

Letos má být na Podhůře vybudován cyklopark s délkou stezek 1,6 kilometru. Radnice připravuje i projekt na výstavbu takzvané lesovny u vstupu do rekreačních lesů, která má sloužit jako návštěvnické a informační centrum a byt hajného. Náklady na ni se odhadují na zhruba 20 milionů korun.

Chrudimi patří 452 hektarů lesů, z nichž pět hektarů tvoří Přírodní rezervace Habrov, 123 ha rekreační lesy Podhůra a 320 ha je hospodářských lesů. Městská firma také spolupracuje s městem Slatiňany a s obcemi Mladoňovice, Morašice, Stolany a Rabštejnská Lhota, pro něž v jejich lesích vykonává funkci odborného lesního hospodáře a zajišťuje lesnické činnosti.