V trhovokamenické základní škole chybělo v uplynulém školním roce 41 žáků do požadovaného stavu. Městys by tak měl doplatit přibližně 200 tisíc korun, aby vyrovnal s tím související propad v příjmech vyplácených na každého žáka od státu.

V této souvislosti se již objevily první úvahy o tom, že by do budoucna mohlo dojít ke sloučení některých zdejších ročníků, ale trhovokamenická samospráva nechce takový vývoj připustit. „Obáváme se například toho, že rodiče dětí z okolních vesnic by pak dávali děti do škol, kde se třídy neslučují,“ uvedla trhovokamenická starostka Iva Dostálová.

Ta přitom věří, že se trend úbytku žáků nyní alespoň na nějakou dobu zastaví. „Myslím, že to nejhorší už máme za sebou. Náš syn se narodil v roce 1997 a byl tu v uvedeném roce jediným narozeným dítětem. Tehdy se vůbec rodilo málo dětí. Nyní to ale vypadá, že se situace zase zlepšuje,“ uvádí starostka jeden zcela konkrétní a osobní příklad.

Další škola s devíti samostatnými ročníky je od Trhové Kamenice nejblíže v Nasavrkách, základní škola je také v Horním Bradle. Ta už je ale pětiletá a starší děti docházejí obvykle právě do Trhové Kamenice nebo do Nasavrk.