Čas odvál ze Žumberka nejen dobytčí trhy, ale po dalších stoletích odsud vymetl i nevýnosnou prodejnu Jednoty. Dnes je 240 zdejších obyvatel odkázáno na vozidlo, které jim denně dováží čerstvé pečivo z nedalekého Včelákova. Občas sem zajede i pojízdná masna.

Podle žumberské starostky Yvety Ždímalové to tak lidem stačí. „Většina si dokáže zajet na nákup jinam nebo jim vše potřebné nakoupí příbuzní a známí. Zatím za mnou nikdo nepřišel s tím, že by mu prodejna vyloženě chyběla a že bych s tím tedy měla spolu se zastupiteli něco dělat," konstatuje starostka. „Ani si neumím představit, že bychom například objekt od Jednoty koupili. Lidem by se určitě nelíbilo, že mají platit za něco, co si v Akci Z kdysi sami postavili," míní starostka.

Na Chrudimsku se ale najdou i jiné příklady. Jedním takovým je Libkov. Starosta Vladimír Petr o něm sám mluví jako o malé obci. S dvaaosmdesáti trvale žijícími obyvateli ani jinak mluvit nemůže. Prodejnu tu však mají. „Také u nás to Jednota před časem zabalila, našli jsme ale možnost, jak prodejnu udržet. Obec objekt koupila a dala do nájmu ženě, která v něm prodává každé dopoledne. Nájemné je nulové a obecní úřad platí i elektřinu, kterou obchod spotřebuje. Do prodejny jsme už koupili dvě nové lednice a mrazák, teď budeme kupovat ještě jeden. Něco nás to sice stojí, ale lidé jsou rádi, že o možnost nákupů v místě nepřišli," tvrdí starosta.