Miloš Zeman tentokrát zvítězil například například i v Heřmanově Městci, kde byl v prvním kole úspěšnější jeho sok. S klesající velikostí obcí byla i tentokrát převaha Miloše Zemana obvykle čím dál tím výraznější.

Jak volila jednoltivá města a obce na Chrudimsku? Výsledky najdete v přehledu ZDE!

Vytrvalost bodovala

Miloši Zemanovi přinesl příslovečné štěstí i zástupce kominické profese Petr Šabouk, který vzal jako první za kliku volební místnosti v Běstvině. A štěstí mu přinesl nejen symbolicky, ale také svým hlasem, který odevzdal právě ve prospěch vítězného kandidáta. „Volil jsem Miloše Zemana jak v prvním, tak i ve druhém kole, takže jsem s výsledkem voleb spokojen," svěřil se Deníku po závěrečném sečtení všech hlasů usměvavý zástupce kominického cechu.

Už nestojí za sukní

I když tentokrát nepadl rekord voličské účasti, zástupci volebních komisí byli mnohde i tak počtem hlasujících překvapeni. Například v Hrochově Týnci, kam přišlo k urnám téměř 61 procent voličů, uvedli shodně předseda volební komise Jiří Pecina a místopředsedkyně Eva Severinová: „Volit prezidenta přišli velice staří občané, kteří jinak k volbám nechodí. Ale i mladí lidé což nás velice překvapilo."

Ve chvíli, kdy již nebylo o vítězství Miloše Zemana pochyb, vyrazil do jeho pražského volebního štábu také příležitostný zpravodaj Chrudimského deníku Karel Dvořák. A zeptal se tu dcery budoucího prezidenta na na její roli v kampani. „Maminka měla špatné zkušenosti s médii z doby, kdy byl tatínek premiérem. Tehdy mi byly asi čtyři roky a stála jsem ještě za maminčinou sukní. Teď jsem se ale ráda zapojila, protože mi přišlo škoda, že by vedle tatínka nestál žádný ze členů rodiny," svěřila se Kateřina Zemanová.