Úvodního slova se chopil ministr, nastínil aktuální bezpečnostní situaci v Evropě a zevrubně popsal aktuální migrační krizi.

„Evropa si stále více uvědomuje, že v boji s novým druhem teroru je minimálně slepá na jedno oko," řekl Milan Chovanec a dále zmínil, že s hrozbou teroristických útoků v Evropě bude možné bojovat jen tehdy, pokud spolu budou spolupracovat tajné služby všech členských zemí EU.

„Islámský stát je myšlenka a s tou se bojuje velice špatně," podotkl ministr a dál zmínil i svou návštěvu Izraele, jehož tajné služby mají v boji s terorismem ty největší zkušenosti. „Koukají na nás jako na lidi, kteří se rozhodli zapomenout, že se za věci musí bojovat, a že nic není zadarmo. České republice jsou připravení pomoci," poznamenal Chovanec.

V souvislosti s migrační krizí poukázal ministr vnitra na nefunkční návratovou politiku, neboť velká část zemí o své uprchlé obyvatele nejeví zájem natož snahu je nějakým způsobem přijmout zpátky.

Samotnou migrační krizi pak Chovanec označil za fenomén, který bude pokračovat ještě dlouhá léta a Evropa nyní hraje o to, jaký na ni bude mít dopad. Podle jeho slov totiž nejde jen o nelegální migranty, jejichž část zcela bez dozoru či kontroly brázdí po evropských zemí a nikdo netuší, kde jsou. Riziko hrozí i na politické scéně každého státu.

„Bojím se nárůstu populistů a fašistů. Můžeme se s tím setkat už v následujících volbách do Evropského parlamentu. Pokud s aktuální situací nebudeme nic dělat, tak voliči vyhodnotí, že demokratické strany si s tímto problémem nejsou schopné poradit a obrátí se na nacionalisty. Tak se v Evropském parlamentu začnou prohánět Konvičkové, Kotlebové, Le Penové a jim podobní. Ti mohou prosadit vznik zákonů, které by v rámci evropského práva ovlivnily i Českou republiku. Co s tím? Nestrkat hlavu do písku a přesvědčovat lidi, že máme řešení, a ta přenášet do praxe," uvedl Chovanec.

Zdroj: Youtube

Na dotaz z publika: „Jak se stavíte ke snahám o omezení držení zbraní obyvatelstvem?" reagoval ministr takto: „Nejsem proto, aby se českým občanům odebíraly legálně držené zbraně." V legislativě by chtěl prosadit pouze pravomoc policistů odejmout zbraň někomu, u nějž je podezření na duševní poruchu. Pokud by se neprokázala, zbraň by mu byla vrácena zpět, a to i například s nějakou kompenzací.