Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ministr zdravotnictví riskuje životy pacientů?

Pardubice - „V případě katastrofy nedokážeme zraněné dostat do hradecké nemocnice včas. Budou umírat,“ říkají záchranáři.

8.12.2008 34
SDÍLEJ:

Krátce po startu se u pardubického letiště zřítilo dopravní letadlo. Na jeho palubě se v té chvíli nacházelo devadesát pasažérů. Naštěstí šlo jen o cvičení.Foto: DENÍK/Luboš Jeníček

Ropná rafinerie, továrna na třaskaviny, mezinárodní letiště, železniční uzel. Tato místa znamenají vysoké riziko neštěstí s velkým počtem vážně zraněných. A všechna jsou v Pardubicích.

V případě katastrofy nebo i obyčejné dopravní nehody se ale zranění pomoci v pardubické nemocnici nedočkají. Vypadá to, že ministerstvo zdravotnictví si nepřeje, aby se jim dostalo rychlé pomoci v nejbližsím možném traumatologickém centru v Pardubicích, ale nechá je vozit až do Hradce Králové. Před pár dny totiž zveřejnilo, že s pardubickým traumacentrem již do budoucna nepočítá.

„Z pohledu záchranné služby jsou Pardubice výrazně rizikovějším městem než Hradec Králové,“ potvrzuje mluvčí zdravotní záchranné služby Otomar Kušička.

Že to nejsou plané obavy, dokládá i nedávné cvičení Polytrauma 2008, které mělo ukázat, jak se záchranné složky vypořádají s neštěstím velkého rozsahu v podobě letecké havárie.

To dokázalo dvě základní věci. Pardubická nemocnice je schopna zvládnout příjem velkého počtu těžce zraněných pacientů a záchranky i přes vytížení na maximální možnou mez jsou schopny tam zraněné dopravit. V případě, že by ale pardubické traumacentrum bylo zrušeno, museli by všichni těžce zranění putovat až do Hradce Králové. A to by podle záchranářů znamenalo nejen větší zdržení, ale i větší počet obětí na životech.

„V případě těžkých neštěstí je mezinárodně uznávána takzvaná zlatá hodina, do které by měli být zranění již ošetřeni v nemocnici. Po jejím uplynutí totiž šance na záchranu dramaticky klesá. V případě, že povezeme pacienty z Pardubic do Hradce Králové, tuto lhůtu nelze dodržet. A to ani nehovořím o tom, že k takovému transportu není dostatek sanitek. Dalším problémem je, že Pardubický kraj nemá k dispozici ani vlastní vrtulník pro ty nejzávažnější případy,“ obává se Kušička. Zatímco při cvičení dokázali záchranáři do dvou a půl hodiny dopravit k ošetření do pardubického traumacentra všechny „zraněné“ z letadla, v případě transportu do královéhradecké nemocnice by celá akce trvala i pět hodin. Právě kvůli převozu.

„V konečném důsledku by to znamenalo daleko větší míru utrpení pro zraněné a pravděpodobně i větší počty obětí na životech,“ varují záchranáři.

„Zachovat traumacentrum v Pardubicích je obrovsky důležité už jen proto, že čím dříve se pacient dostane do péče lékařů, tím vyšší je jeho šance na přežití. Co se týče kvality péče, není mezi pardubickým a hradeckým traumacentrem rozdíl, o to větší roli pro pacienta hraje čas,“ dodává Otomar Kušička.

Autor:

8.12.2008 VSTUP DO DISKUSE 34
SDÍLEJ:
POLICIE - ilustrační foto.

S nožem v ruce měl vyhrožovat prodavačce

Několik sáčků s otrávenou nástrahou teď leží také v kanalizaci pod povrchem chodníku ve Fibichově ulici.

Potkani v Chrudimi hodují na otrávených nástrahách

Voličské průkazy šly na dračku

Chrudim – Pracovnice odboru správního na Městském úřadu v Chrudimi zaznamenaly v tomto týdnu rekordní počet žadatelů o voličský průkaz. „Celkem jsme jich vydali 242 kusů.

Nikoliv bramborová medaile, ale zlatá!

Chrudim, Havlíčkův Brod – Dívčí družstvo chrudimské SOŠ a SOU obchodu a služeb ve složení Viktoriya Koval a Eliška Horáková získalo minulý týden na soutěži „O bramborovou pochoutku Vysočiny“ v Havlíčkově Brodě 1. místo a zlaté medaile!

Cestu do porodnice nestihli, ale vše dopadlo dobře

Pardubice - Výjimečnou situací v životě každé rodiny je jistě narození potomka. Ne vše se však dá vždy spolehlivě naplánovat a situace se pak zaručeně vyvýjí jinak než by si nastávající rodiče přáli.

Pomáhat může každý, stačí k tomu dobrá vůle

Slatiňany, Horka – Děti, které trpí zdravotním postižením, potřebují pomoc nás všech. Uhradit všechny náklady, které jsou potřeba k uspokojivému chodu rodiny, je finančně velmi náročné. I když existují sociální dávky a z části lze kompenzační pomůcky hradit prostřednictvím zdravotní pojišťovny, stále zůstává velká zátěž na samotných rodinách. Postižených dětí žije v našem bezprostředním okolí hodně a my všichni jim můžeme pomoci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení