Na parkovišti u Hedvikova na běžce čekali čtyři malí fotbalisté s trenérem, kteří skupinu s mírovou pochodní doprovodili na náměstí Míru. Starosta Miroslav Bubeník tým přivítal s hořící pochodní v ruce a zahájil tak program s představením členů mezinárodního týmu. "Děti i dospělí formou hry měli hádat, z jaké země daný běžec pochází. Buď předvedl krátkou scénku nebo mluvil ve svém rodném jazyce, aby hádajícím dětem napověděl. V týmu byli běžci z USA, Polska, Ukrajiny a běžkyně z Německa, Slovenska a Guatemaly. Celkem měl tým 21 členů," uvedl koordinátor Mírového běhu Vladimír Lepič.

Jak na třemošnické akci zaznělo, mír začíná uvnitř každého z nás. Každý má schopnost udělat něco pro mír tím, že se pokusí vytvořit harmonické prostředí ve svém okolí, v rodině, skupině přátel, ve škole nebo městě a tím pomáhá učinit svět lepším. Na otázku: "Co je mír?" děti například odpovídaly, že mír je přátelství, láska, že jsme na sebe hodní, spolupracujeme nebo si pomáháme.

Ilustrační foto.
Tragédie. Žena ležela v Cejřově u Vrbatova Kostelce na kolejích, vlak ji usmrtil

Po programu organizovaném běžci Mírového běhu místní malí fotbalisté z fotbalového oddílu ŽSK Třemošnice předvedli divákům ukázku tréninku a také krátké fotbalové utkání na malé branky. Dvě písničky zahrál soubor z ZUŠ v Třemošnici.

Poté si každý mohl podržet mírovou pochodeň a vložit do ní své přání pro mír a lepší svět, které mírová pochodeň roznese dále do světa.

Běžci se také podepsali do místní kroniky. Město pro ně a místní děti připravilo občerstvení a předalo sportovcům drobné dárky.

Plovárna v roce 1994, skokanský můstek lákal každého.
ARCHIVNÍ FOTO: Připomeňte si starou dobrou chrudimskou plovárnu se šestimetrákem

Mírový běh dále zamířil do Golčova Jeníkova. Ještě předtím byl na třemošnickém náměstí vyhlášen nově zasazený strom, jedle kavkazská, Stromem míru a byla u něj odhalena plaketa s textem připomínajícím tuto událost. Jedle bude v budoucnu sloužit jako vánoční. "Malí fotbalisté a pan starosta potom s námi vyběhli z náměstí směrem na Mladotice, kde jsme se rozloučili. Celá akce byla velmi povedená, běžci i lidé z Třemošnice si ji velmi užili a nesla se v srdečné a přátelské atmosféře," dodal Vladimír Lepič.