„Střídání se uskuteční začátkem srpna. Do Afghánistánu pojede devadesát lidí, z kterých většinu činí příslušníci 43. výsadkového mechanizovaného praporu 4. brigády rychlého nasazení,“ potvrzuje zástupce velitele chrudimského praporu Vladimír Losenický. Pobyt druhé skupiny vojáků v neklidem zmítané zemi je podle jeho slov naplánován na čtyři měsíce, tedy na stejnou dobu jako u první skupiny. Ta prožila v hornaté a klimaticky nepříznivé zemi deesítky patrol do všech osmi distriktů, které tvoří český prostor zodpovědnosti. Vojáci plní i úkoly vyplývající z ochrany a obrany základny, spolupracují zároveň s Afghánskou národní policií, které tak vracejí její kredit ztracený úplatkářskými a jinými aférami. Čeští vojáci jsou navíc prostředníky při poskytování humanitární pomoci. Realizovali do této doby desítky projektů, díky kterým do Afghánistánu putovalo padesát tisíc amerických dolarů. Svou pomoc místním školákům poskytla i Chrudim.

Díky humanitárním projektům, do kterých se čeští vojáci zapojují, dostaly desítky škol pomůcky a nábytek. Dvě vesnice se dočkaly nádrží na pitnou vodu, jedna byla elektrifikována. Policejní stanice a zdravotní středisko byly vybaveny elektrocentrálami, jež jsou sice provizorním, ale jediným zdrojem elektrické energie. Šest tisíc dolarů bylo uvolněno na okamžitou pomoc oblastem postiženým povodněmi a sesuvem půdy. Při této přírodní katastrofě zahynul příslušník chrudimského 43. výsadkového mechanizovaného praporu, takže skupina vojáků se vsrpnu vrátí domů neúplná.

Operační úkol vafghánské misi ISAF-PRT převzal před několika dny velitel 14. kontingentu Bundeswehru plukovník Hens Sahn. Slavnostní převzetí se uskutečnilo za účasti příslušníků provinčního rekonstrukčního týmu a zástupců provincie Badakšán.