Zapomenutou svačinou nebo vynechaným obědem, který děti nahradí hamburgerem z fast foodu, to začíná a někdy obezitou končí. Kolikrát nástrahy číhají přímo ve škole v podobě bufetů a automatů.

„Dalo by se říct, že téměř každý den vidím kluky z naší hokejové třídy z hamburgerem v ruce. A myslím si, že po skončení výuky jsou pravidelnými návštěvníky rychlých občerstvení,“ stěžuje si Milan Ryska, učitel tělocviku z hradecké základní školy ve Štefánikově ulici.

Přitom obezita je v dnešní době velký problém a rodiče často svými nesprávnými stravovacími návyky dávají svým potomkům špatný příklad. Také si někdy ani nevšimnou, že dítě nechodí na obědy. Házet vinu na školu a nebo doufat, že se z toho naše ratolest za pár let vytáhne, není tím nejlepším řešením.

Nadbytečná kila po celý život

Dětští lékaři tvrdí, že pokud se dítě vykrmí již v útlém věku, je velká pravděpodobnost, že si nadbytečná kila bude držet po celý život. Problémy pak nemusí mít pouze s navazováním nových vztahů a sháněním práce, ale hlavně, a to je nejdůležitější, se svým zdravotním stavem. Bolestmi zad a klouby začínaje, vážnými kardiovaskulárními chorobami konče. Podceňovat by se neměla obyčejná tělesná výuka ve škole. A právě z tohoto předmětu žádají rodiče pro své děti uvolnění. To se však týká i těch dětí, jejichž váha je v normě. „Tím, že jsou děti z tělocviku známkovány, jsou také stresovány. Rodiče si pak stěžují na psychické problémy a chtějí děti z tělocviku uvolnit,“ uvedla Václava Hanušová, dětská lékařka z Hradce. Psychické problémy však nejsou jedinou výmluvou. Hlavně u dětí na prvním stupni rodiče nechtějí, aby známka z tělocviku kazila jejich ratolestem jinak hezké vysvědčení.

„Na naší škole není moc dětí, které by měly úplné osvobození z tělocviku. Větším problémem jsou jednorázové omluvenky. Asi padesát procent rodičů napíše dětem omluvenku na cokoli,“ uvedl Ryska. Na druhou stranu mezi dětmi se najdou i takové, co chtějí cvičit, i když jsou nemocné.

Pokud lékařský ortel obsahuje slovo obezita, neměli by rodiče brát tato slova na lehkou váhu. Existují poradny nebo lázně, kam děti odjíždějí nejčastěji na tři týdny. Děti hubnou pod dohledem odborníků a hlavně zdravě.

„Snížení váhy je na dlouho, někteří lidé si myslí, že jakmile nezhubnou hned tři kila za týden, dieta nefunguje a dál nepokračují,“ uvedla dětská lékařka Jiřina Šrůtková. Pak se často stává, že se váha dítěte po příjezdu zase vrátí zpět. Zdravému stravovacímu režimu by se měla přizpůsobit celá rodina.

ODPOLEDNÍ OVOCNÁ SVAČINA JEN PRO AKTIVNÍ DĚTI
V rozhovoru o správné dětské životosprávě odpovídá Lenka Svobodová, certifikovaný nutriční specialista.

Jak by měla vypadat správná životospráva u dětí?
Pravidelná strava pět až šestkrát denně, kde základem je snídaně složená z komplexních sacharidů a bílkovin. K tomu přidat kousek ovoce nebo zeleniny. Neměla by chybět dopolední svačina a oběd. Na odpolední svačinu by neměli rodiče volit sladkosti, ale spíše obiloviny, bílkoviny a zeleninu. Ovoce dětem, které sportují, dětem které bojují s váhou odpoledne již nikoliv. K večeři by se rozhodně neměla podávat sladká jídla, ani ovoce není vhodné. K večeři jsou dobré spíše bílkoviny. Důležité je také nezapomínat na pravidelný pohyb.

Na co by měli rodiče nejvíce dbát v rámci výživy u dětí?
Na příjem komplexních sacharidů z obilovin a vždy s nimi dávat na talíř správné množství bílkovin. Každý rodič by měl limitovat příjem sladkých potravin.

Kde se stává nejčastěji chyba ve stravování dětí?
Příliš mnoho sladkého a nepravidelnost. Ovoce k druhé večeři a sladké nápoje.

Co dětem hrozí, když se budou špatně stravovat?
Dětská nadváha až obezita, která se protáhne i do dospělého věku. Také hrozí vyšší kazivost zubů. Větší náchylnost k civilizačním chorobám v dospělém věku.

Co dělat, pokud už je dítě obézní?
Vyhledat co nejdříve specialistu a k dítěti přistupovat individuálně. Velmi důležitá je také stoprocentní spolupráce s rodiči.

(beč, kar)