Po letech hledání se zdá, že areál bývalého pivovaru za železniční tratí, jenž delší čas chátral, bude konečně využit odpovídajícím způsobem. V místě se brzy „rozjede“ výstavba bytových jednotek.

Věž zůstane dominantou

Nově založená společnost „Bytový komplex Nový Pivovar“ má v plánu oživit areál a jeho okolí bytovou zástavbou a zelenými plochami, komerčními prostory a místy pro trávení volného času.

Autor architektonické studie Josef Panna potvrdil, že je snaha zachovat původní věž pivovaru a masivní kamenné schodiště: „Vždycky je cenné něco zachovat z toho původního. V areálu nyní probíhá stavebně technický průzkum, jenž skončí v polovině srpna. Navrhli jsme veřejný prostor členěný pro obyvatele, aby měli odpočinková místa, a drobné provozovny na jakémsi náměstíčku. Věž tady zůstane dominantou viditelnou ze všech stran. V okolo postavených bytech si zájemci vyberou podle standardů. Doprava se zachová po obvodu areálu bez vjíždění dovnitř. Obytné domy musejí zapadat do místa, chceme také zachovat, aby bylo vidět na historické centrum. Střechy považujeme za pátou fasádu, rádi pracujeme se zelenými střechami, proto na ně navrhujeme zeleň."

Podle architekta Panny nepůjde o vysoce luxusní byty, ale skutečně standardy, „velmi solidní bydlení přístupné lidem“. Byty budou různé kategorie, mezi nimi i mezonetové.

První stavební povolení vydáno

Jana Chaloupková ze společnosti „Bytový komplex Nový Pivovar“ ujistila, že společnost na první objekt označený jako A1 již má stavební povolení: „V srpnu se dokončí přeložka elektrické sítě a pak se hned začne stavět. Po první etapě by přišly na řadu další části. Třetí etapou by měla být rekonstrukce bývalého pivovaru.

Ukončení páté etapy předpokládáme asi tak do čtyř let. Každý ze čtyř nových bloků chceme uskutečnit hned se zelenými plochami, nesmí to být nedokončené staveniště. Uvažujeme o 180 bytech, celková investice by se měla pohybovat kolem 350 milionů korun.“ Podle Jany Chaloupkové by cena jednoho metru čtverečního bytové plochy měla být o 10 až 15 procent nižší než v Pardubicích nebo v Hradci Králové: „A už vůbec se nepřiblíží Praze, ta je cenově někde jinde. Ceny musí být skutečně přístupné široké veřejnosti.“

Městský architekt Milan Košař se domnívá, že nelze pořád stavět jen rodinné domky: „Stále se zvyšuje poptávka po lepších nadstandardních bytech. Uvažovaný komplex zapadne do toho místa dobře, nabídne se kultivované prostředí k bydlení.“ Místostarosta města František Jiraský upřesnil, že pivovar byl odjakživa v soukromém vlastnictví: „Jen jsme sledovali, jak areál chátrá, takže město vítá aktivitu, jejímž výsledkem bude upravenost a zvelebení této části Mýta.“

Jiří Koníček