„Soutěž obsahuje několik disciplin, jedna z nich je střelba na repliku ptáka. Od toho pochází název Doubravský bažant .Tato disciplína má své historické kořeny, které sahají až do patnáctého nebo šestnáctého století. Střílelo se nejprve z kuší a s vývojem zbraní pak také z pušek,“ vysvětluje Leon Sagittarius, vlastním jménem Leoš Kutílek z pořádajícího ronovského klubu instinktivní, bojové, lovecké lukostřelby a kušobijství Sagittarius .

Účastníci dnešního prvního ročníku soutěže budou střílet na maketu orlobažanta s rozpětím křídel 1,10 metru. Terč bude umístěn zhruba v desetimetrové výšce a počáteční vzdálenost od terče dosáhne třiceti metrů.Střelec může použít šípy libovolné konstrukce, s terčovými hroty, ale musí použít pouze jen jeden luk. „Lukostřelci střílí pět šípů, po zásahu prvního, postupují o pět metrů dále.Pak se hodnotí tři nejlepší střelci, kteří dojdou nejdál . Pro maximální spokojenost se budeme snažit veškeré disciplíny ztížit a popřípadě doplníme program o další krkolomné kousky,“ dodává Leon Sagittarius.

Ronovská skupina preferuje instinktivní střelbu. Ta spočívá ve simulaci použití luku a kuše v přirozeném životním prostředí člověka pro boj a lov. Zbraně nesmí být vybaveny žádnými mířidly, vahadly ani zásobníky šípů. Zvláštní důraz se klade na rychlost střelce, který musí umět ovládat svou zbraň v jakémkoli terénu, prostředí a také v každém počasí.

(rs)