V pondělí se děti pokloní památce obyvatel vypálené osady Ležáky a poté odstartuje pochod OHEŇBEZNADĚJE s lucernami v rukou po pětikilometrové naučné stezce ve směru Ležáky Habroveč Louka Vrbatův Kostelec.

Na železníční zastávce ve Vrbatově Kostelci nastoupí žáci s doprovody do zvlášť vypraveného vlaku Českých drah a převezou oheň do Pardubic. Půjdou pěšky do Pardubiček na Zámeček, kde se uskuteční pietní akt k uctění památky popravených. Před budovou magistrátu města Pardubice se k pochodu připojí primátorka Pardubic. Průvod bude doprovázen historickými vojenskými vozidly, vojáky v dobových uniformách a jízdní jednotkou Městské policie Pardubice na koních.

K pochodu se může připojit každý na těchto místech:

Ležáky, prezentace od 8.30 do 9.15, odchod 10.15

Vrbatův Kostelec, zastávka ČD, odjezd vlaku 11.59 hodin.

Kdekoliv na železničních stanicích po trase jízdy vlaku

V Pardubicích na hlavním nádraží, příjezd vlaku 13.02, pokračování pochodu směr Zámeček 13.15 hod.

Na pardubickém náměstí před radnicí kolem 13.30 hod.

Z Pardubiček OHEŇBEZNADĚJE žáci ZŠ Včelákov a ZŠ Skuteč převezou autobusem do Prahy, po cestě bude jedna velmi významná zastávky s programem, a to v obci Senice u Poděbrad, kde výsadek SILVER A seskočil.

V úterý bude prezentace projektu OHEŇBEZNADĚJE pokračovat v Praze, v plánu je návštěva Dykovy ulice, Resslovy ulice, Armádního historického muzea a Vítkova). Odpoledne delegace odjede z Prahy k polským hranicím, aby v Lázních Toušeň položila kytičku ke hrobu nedávno zesnulého generála Tomáše Sedláčka, který se dvakrát projektu zúčastnil.

Ve středu děti přijedou do Poska a navštíví Lodž a z´častní se pietního aktu v Chelmnu za účasti oficiální delegace Československé obce legionářské a dalších představitelů reprezentujících Českou republiku.

Projekt připomíná tragický osud dětí, studentů a dalších obyvatel Ležáků. Mladí lidé pochodem uctí památku statečných předků. Projektu se nově účastní i žáci Vojenské střední školy z Moravské Třebové, žáci Gymnázia Hlinsko, zástupci Sokola Pardubice, zástupci Gymnázia Pardubice Dašická, zástupci ZŠ Štefánikova Pardubice.

František Bobek, předseda Jednoty ČsOL Chrudim