VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mladí na vsi jsou odkázáni na rady rodičů

Miřetice - Komunální volby. Pro někoho důležitá chvíle spojená s netrpělivým očekáváním, pro druhé ztráta času a plýtvání papírem.

13.10.2014
SDÍLEJ:

Volby. Ilustrační snímek.Foto: DENÍK/ Michal Fanta

„Byla jsem líná jít volit. Přijela jsem z Brna ze školy unavená a nikam se mi nechtělo, navíc je mi jedno, jak volby dopadnou, stejně to pro celostátní dění není důležité," říká devatenáctiletá studentka ekonomie Dana Ťopková. Z jejího pohledu není podstatné, kdo ve volbách zvítězí, protože na chodu obce se nic zásadního nezmění. Ztotožňuje se s ní celá řada mladých lidí. Na účasti v komunálních volbách je odrazuje i fakt, že v naší obci Miřetice převážně kandidují stále stejní uchazeči.

Jiný názor pak zastává osmnáctiletá žákyně gymnázia Alena Strouhalová, která šla k volbám vůbec poprvé v životě: „Dostala jsem možnost podílet se na chodu a fungováni naší obce a myslím si, že každý by měl k volbám jít a vyjádřit svůj názor." Pro mnoho voličů jsou právě komunální volby ty nejdůležitější a záleží jim na výsledku. Někteří jim přikládají dokonce větší význam než volbám do poslanecké sněmovny. „Z velké části je to dané tím, že výsledek naší volby vidíme na vlastní oči. Můžeme pozorovat změny k lepšímu i horšímu," míní gymnazistka.

Její názor sdílejí i další. Dokazuje to výsledný počet dostavených voličů. V Miřeticích jich z celkového počtu 794 přišlo k volbám 469. Nicméně jedná se převážně o starší obyvatelstvo. Voličů do 25 let si svou „občanskou povinnost" přišlo splnit pouhých 44. Nízký počet mladých voličů pak plyne i z faktu, že mezi kandidáty komunálních voleb se najdou lidé pod 30 let jen sporadicky. Z celkových 44 kandidujících jen 2 spadají do této kategorie. Nejstaršímu kandidátovi je dokonce 82 let.

Mladí lidé jsou často odkázáni na rady svých rodičů, kteří se v takto malých obcích s většinou kandidátů znají osobně a často rozdělují své hlasy na základě přátelství, bez ohledu na schopnosti dotyčných. Mezi mladými voliči se ale najdou i nestranní pozorovatelé, mezi něž spadá právě Alena: „Nikoho jen tak ze známosti jsem nevolila," tvrdí. Přesto svůj výběr s rodiči konzultovala, i když uvádí, že valný vliv to na její rozhodnutí nemělo. U mnoha dalších je však působení rodiny mnohonásobně větší. Podstatná část je dokonce ovlivněna do té míry, že pokud rodiče odmítají odevzdat své hlasy, jejich potomci se k volbám též nedostaví. Mezi tuto kategorii ale nespadá ani jedna z našich respondentek.

Pavla Netolická

Autor: Redakce

13.10.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jan Mazuch z ODS.

Starostu Poličky dostaly do sněmovny preferenční hlasy

Volby 2017 na Chrudimsku.

Volby na Chrudimsku vyhrálo s přehledem ANO, druzí jsou Piráti, třetí ODS

Pouze ve třech obcích na Chrudimsku nezvítězilo ANO

Chrudimsko - Na Chrudimsku leží 108 obcí. Jen ve třech z nich nezvítězilo hnutí ANO. Na dalších místech se už politická uskupení střídají ve velmi divokém víru zářícím všemi barvami.

AKTUALIZUJEME

ON-LINE: V Pardubickém kraji má ANO 4 mandáty

Pardubický kraj - Sečteno je 100 procent volebních okrsků v kraji. Volby do sněmovny vyhrálo hnutí Ano. Stejně jako v celorepublikovém součtu. V Pardubickém kraji má 29,64 procent hlasů. Druhá je ODS a třetí Piráti.

Co si zvolíme, to budeme mít, říká Jiří Kajínek. Vsadil na svého kamaráda

Pane Kajínku, mohu se s vámi vyfotografovat? Jak se z vězně stane celebrita? V roli spisovatele se představil na 27. Podzimním knižním veletrhu nejslavnější český vězeň Jiří Kajínek.

Fotograf Radek Pavlík nemusel na voliče čekat

Hlinsko - Ve volební místnosti umístěné v budově městského úřadu bylo živo víc, než v uplynulých letech. Vnímá to tak externí fotograf Chrudimského deníku Radek Pavlík.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení