„Každý rok se snažíme o nějakou novinku. Postupně jsme zavedli například stínání kohouta nebo draní peří a letos jsme si řekli, že jsme ještě nikdy nerozsvěceli obecní vánoční strom," říká starostka Mladoňovic Ivana Blehová. Organizátoři však stáli před závažnou otázkou, v jaké z osmi vesniček, které pod Obecní úřad Mladoňovice spadají, strom rozsvítit, aby se nikdo nenaštval.

Nakonec byl vybrán Pohled, kde stojí kulturní dům a před ním roste statný jehličnan, který vedení obce ozdobilo.

Andělská podívaná

Od tří hodin proto v kulturním domě začalo Mikulášské odpoledne. Děti z místní mateřské školky nacvičily pohádku plnou básniček i písniček. Poté na jevišti začala andělská hodina zpěvu v podání souboru Kvítko.

Zatímco děti vyráběly v připravených dílničkách různé ozdobičky, lyžaře z papíru nebo zkoušely uplést a následně upéct malou vánočku, jejich rodiče a prarodiče vybírali z rozsáhlé nabídky perníčků, adventních věnců a dalších dekorací. Jarmark připravila už potřetí Mateřská škola Mladoňovice.

„První jarmark byl tak nádherný, že i když pořadatelky říkaly, že už nikdy více, loni jej zopakovaly a letos znovu," poznamenává starostka Blehová.

Noční zpívání

Ještě než se do noční chumelenice rozsvítil vánoční stromek, všechny účastníky čekalo pořádné překvapení. Členové souboru Kvítko se vrátili a jejich příjezd byl vskutku monumentální.

Po skončení jejich vystoupení totiž běželi domů, převlékli se z andělského do kostýmů Mikuláše a čertů a vrátili se ke stromečku na voze taženém koňmi. Jejich příjezd už zdaleka ohlašovalo zvonění rolniček a chrastění řetězů.

Aby byla adventní atmosféra ještě příjemnější, u stromečku zazpíval koledy a vánoční písně sbor Klíčenky pod vedením Ivy Malinové.