Možná za to může 17 schodových retardérů v Široké ulici nebo omezený počet parkovacích míst v centru, ale že by chrudimské náměstí žilo, se říci nedá. Výjimkou je pouť nebo tematicky zaměřené jarmarky, ale moc lidí se po dlažbě „rynku“ běžně neprochází. 

Nejhorší situace byla při covidu, kdy se každý držel doma a venku se pohyboval jen minimálně. „V roce 2021 byl pohled na prázdné náměstí smutný. Přemýšlela jsem, jak dostat lidi zpátky do centra. Když jsem si v novinách přečetla článek o pouličním festivalu v Olomouci, bylo mi jasné, že tudy vede správná cesta,“ vzpomíná Jana Švecová. 

Jana Švecová provozuje obchůdek Mlsný Pecivál už patnáctým rokem. Je hlavní pořadatelkou festivalu Chrudim (o)žije.Jana Švecová provozuje obchůdek Mlsný Pecivál už patnáctým rokem. Je hlavní pořadatelkou festivalu Chrudim (o)žije.Zdroj: Deník/Romana Netolická

Tehdy ihned kontaktovala ředitele Chrudimské besedy Martina Dytrta. Její nápad na pouliční festival se mu zalíbil a nabídl ihned jediný volný termín začátkem září. „Jenže to bylo už za 14 dní! A tak jsem začala shánět pouliční umělce a obcházet provozovatele obchodů v centru. Někteří mi nevěřili, že na náměstí přijdou ve večerních hodinách lidi, a tak byl první ročník festivalu Chrudim (o)žije spíše o nabídce pití a jídla, kterou poskytli provozovatelé restaurací a kaváren v centru," pokračuje Jana.

O prvním ročníku festivalu jsme psali:

Pouliční festival a Muzeum loutkářských kultur.
Chrudim ožila. Večerní pouliční festival měl magickou atmosféru

Nevěřící Tomášové se vskutku tehdy divili, protože zájem veřejnosti o nevšední pouliční dění byl hned v prvním roce značný. Vloni už Chrudimáci věděli, že si chtějí tuto akci načasovanou do babího léta dosyta užít.

A letos o prvním zářijovém víkendu jich zavítaly do centra tisíce. Na náměstí a v přilehlých ulicích se hrálo, zpívalo a tančilo před restauracemi, kavárnami, bary a obchody. „Letošní ročník překonal všechna očekávání. Někteří lidé tvrdí, že byla návštěvnost vyšší než o pouti, a to nehovořím o té letošní propršené," usmívá se Jana Švecová.

Je to pravda. Zatímco letos pouť spláchl vydatný déšť a počty návštěvníků se daly takřka počítat na prstech rukou, při akci Chrudim (o)žije byla v centru halava na hlavě. 

Tisíce lidí si nenechaly festival Chrudim (o)žije ujít.Tisíce lidí si nenechaly festival Chrudim (o)žije ujít.Zdroj: Vanda Grof - SenzaFoto

Bylo to největší spojení všech obchodníků a podnikatelů v centru města. Zapojily se totiž také některé další instituce - Muzeum Loutkářských kultur, Muzeum barokních soch, knihovna či Agora – nízkoprahové zařízení Šance pro Tebe. 

Všichni protagonisté vymýšleli originální akci nebo výzdobu na tento večer. Například masnu na rohu náměstí zdobily krásně ušité textilní husy a záplava květin.

Neuvěřitelná řidička jak z jiného světa.
My jsme Čahínas, praví Slované, a odmítáme korporát. Řidička šokovala policisty

Festival umožnil lidem, aby si pobyt v centru užili a uvědomili si, že nemusí nakupovat jen v supermarketech na okraji, ale mohou podpořit obchodníky v historickém srdci města. 

Na náměstí a okolí ostatně stojí řada zajímavých domů, jejichž příběhy zaznamenal nedávno zesnulý spisovatel a učitel Jan Stejskal ve svých knihách. Do obchůdku Mlsný Pecivál chodil pravidelně a vzpomínal na své prarodiče a rodiče, kteří dům vlastnili a shodou okolností ve stejných prostorách provozovali obchod s kávou a čajem. 

televizním pořadu 13. komnata do stejného krámku vstoupila i herečka Consuela Morávková, jejíž tatínek měl v dnešním Mlsném Peciválovi zlatnictví do doby, než bylo v roce 1948 znárodněno.

Zdroj: monkeysshooting